Contact Me
Danny The Digger - Israel Private Tours

דרמות, מיסתורין ומסורות בחירבת בית לויה (אוגוסט 2020)

חירבת בית לויה הוא אתר יחודי בדרום השפלה, כ5 קמ מד מז לתל לכיש. שמו העתיק אינו ידוע, וכך גם ההיסטוריה שלו. עם זאת המחקרים הארכיאולוגים שנעשו בו, ובמיוחד בשנים האחרונות, סיפקו מידע רב ועשיר, המאפשר להציע בפירוט חסר תקדים את תולדותיו. האתר הוא גם פנינת טבע, ובמיוחד בפריחה של תקופת האביב. ב1961 נחשפה באופן אקראי מערת קבורה ממזרח לאתר, במהלך יצירת דרך פטרולים. באותה תקופה חירבת בית לויה היתה קרובה לגבול עם הירדנים (“הקו הירוק”). המערה נמצאה שדודה, אבל על הקירות נמצאו שבעה כתובות בעברית עתיקה. על אחת מהן נרשמה כתובת המברכת את אלוהי ישראל ואת יהודה. הכתובת אף מזכירה את השם ירושלים. ליד נחרטו גם שתי סירות.

יותר מאוחר, ב1983 נחשפה באתר כנסייה מהתקופה הביזנטית. הכנסייה היתה מעוטרת בפסיפסים צבעוניים. הם הכילו עיטורים גיאומטרים, כמה כתובות הקדשה ביוונית, וכן תאורים של דייג ושייט. באותה תקופה החלו המורמונים (דת יחודית שהתפתחה מהנצרות במאה ה18 בארה”ב), לטעון שאולי האתר היה ביתו של לחי. לפי “ספר המורמון” לחי היה צאצא לשבט מנשה שבשנה הראשונה למלכות צדקיהו עזב את ירושלים ונחלתו, נדד במדבר הסעודי, ולבסוף הפליג עם משפחתו ל – אמריקה.

המורמונים מציעים שהשם הערבי של המקום (“בית לויה”), משמר את זכר אחוזתו של לחי (“בית לחי”). הכתובת בעברית עתיקה שנחשפה במערת קבורה באתר, שהיא מימי צדקיהו, ומתארת סירות, ומזכירה את יהוה וירושלים, מרמזת לדעתם שלחי אכן התגורר באתר. תאור השייט בסירה, המופיע בכנסייה מהתקופה הביזנטית, אולי גם הוא קשור לזכרון של דמות שהפליגה מכאן בעבר.

בתחילתה המאה ה21 מוסדות מורמונים מימנו מחקר מחודש באתר, ואף סקרים בסביבתו, שבוצעו ע”י ד”ר אורן גוטפלד ויעקב קלמן מטעם האוניברסיטה העברית. החפירות שלהם חשפו מבנים, מכלולים תת-קרקעיים, וחלקים נוספים של הכנסייה. לאחרונה הם פרסמו מאמר מקיף המסכם את תולדות המחקר באתר.

האתר אכן היה מיושב בתקופת הברזל ב לתקופה מסוימת, ושוב בראשית התקופה ההלניסטית. חידוש הישוב לדעתם נעשה ע”י אדומים, מנצלים את העובדה שהיהודים הוגלו מהאזור ע”י הבבלים. האדומים התמחו בהפקת שמן זית וגידול יונים, וכמה מערות באתר שימשו לתעשיה זו. מרשימה במיוחד מערת היונים (“קולומבריום”) שנחשפה בשטח M. למערה ארבעה אומנות לתמיכה התקרה, וסה”כ נספרו בה 1100 כוכי יונים!

האדומים נטשו את האתר עוד באמצע המאה השניה לפנה”ס, אולי בפשיטות של יהודה המכבי, כפי שמתואר בספר מכבים –

ויצא יהודה ואחיו וילחמו בבני עשיו בארץ הנגב, ויכו את חברון ואת בנותיה, ויהרוס את מבצריה ואת מגדליה שרפו באש סביב. ויקום ללכת אל ארץ פלשתים ויעבור את מרשה” (ה, 65-66).

רק כמאה שנה יותר מאוחר האתר יושב מחדש, הפעם על ידי יהודים. הללו הוסיפו מקואות באתר, חרתו מנורות בכמה מהמערות, וביטלו גומחות פולחניות שהיו בשימוש האדומים.

במרד היהודי הגדול האתר נהיה לבסיס לוחמת גרילה נגד הרומים. מחילות מסתור נחפרו בן המערות השונות, כולל אחת מתחת לבסיס מגדל אבן גדול. גוטפלד וקלמן מציעים שאולי זהו המגדל שבמחילה שמתחתיו הסתתר ניגר, מנהיג המורדים באזור, לאחר פשיטה שנכשלה על אשקלון.

כך מתאר זאת יוספוס –

“אנטוניוס הקדים והציב מארבים במעברים, והיהודים – שלא ציפו לכך – נלכדו במלכודת. עוד לפני שהספיקו להיערך לקרב הקיפו אותם הפרשים, ושוב נפלו חלל יותר משמונת אלפי אנשים; כל השודדים נמלטו ואיתם ניגר, אשר הוכיח את אומץ ליבו במעשי גבורה רבים בעת המנוסה. בלחץ האויב נדחקו היהודים אל מגדל מבוצר היטב בכפר הנקרא בל צדק. אנטוניוס ואנשיו לא רצו לבטל את זמנם במצור על המגדל, שקשה עד מאד היה לכובשו, וכדי למנוע משר צבא האויב, גיבור היהודים, לצאת [ממנו] בשלום, שלחו אש בחומה [המקיפה אותו]. כאשר עלה המגדל באש סרו משם הרומאים שמחים וצוהלים, בסוברם כי גם ניגר נספה. אך הוא קפץ מן המגדל אל נקבה שבתוך המצודה וניצל; וכעבור שלושה ימים, כאשר חיפשו אחריו אנשיו בקינות ובמספד כדי להביאו לקבורה, השמיע ניגר את קולו ממקום מקלטו. בצאתו לקראתם מילא את לב היהודים שמחה לא צפויה; עם סבור כי ההשגחה האלוהית הצילה אותו כדי שיעמוד בראש צבאם במלחמה הממשמשת ובאה” (מלחמת ג 22-28).

אחרי הכיבוש הרומי של האתר חירבת בית לויה לא שימשה שוב את היהודים, גם לא במרד בר-כוכבא. רק כעברו כשלושת מאות שנה הוא יושב שוב, הפעם ע”י קהילה נוצרית. כאמור, הם הקימו באתר כנסייה, שאולי אף היה חלק מרכזי של מנזר. ממזרח לו נמצא בתוך מערה חרותת יחודית ביוונית ובה נרשם “ישו פה”. מעליה שוב נמצאה חרותת של סירה.

הכיבוש המוסלמי הביא לשינוי דמוגרפי ודתי קיצוני באתר. הכנסייה הפכה לשטח קבורה של המוסלמים במאה ה9 תשיעית לסה”נ, ולידו נבנה מסגד קטן. הישוב ניטש במהלך התקופה הממלוכית, לפני כשש מאות שנה, ולא נושב שוב.

Tour to Beit Lehi האתר מכיל עדויות לדרמות בתקופות שונות, והוא עשיר בממצאים. במיוחד מרשימות המערות שבאתר, ובסביבתו (מצפון לאתר, בחורבת עמודים, ישנה מערה נוספת ובה כעשר אומנות התומכות בתקרה!). האתר נמצא בשטחי אש של צה”ל ולכן ניתן לבקר בו רק בסופי שבוע ובחגי ישראל. אין גם דרך סלולה לאתר, וניתן להגיע אליו רק ברכב שטח. מומלץ במיוחד לבקר באתר בחודשי האביב שאז האתר שופע בפריחה, ובמיוחד של שדות תורמוסים!.


מעונינים בסיור לחירבת בית לויה? צרו איתנו קשר!