Contact Me
Danny The Digger - Israel Private Tours

מתחם מיסתורי מתקופת התנ”ך נחשף ליד השגרירות האמריקאית (יולי 2020)

בהרי ירושלים ידועה תופעה ארכיאולוגית מיסתורית של ריכוזי אבנים גדולים, המכונים גם רוגומים. מדובר במצבורי אבנים המרוכזים על גבעה או מדרון מסוים. האבנים עצמם בגודל בינוני (בן אשכולית לדלעת להשתמש בדימוי מעולם הצומח), אך המשקל הכולל שלהם הוא כמה טונות.

ניתן להציע שמדובר בסיקול תעשייתי של גב ההר לפיתוח חקלאי, אך יותר חכם להשתמש באבנים להקמת טראסות באזור הררי. אפשרות אחרת היא שאלו מגדלי שמירה על השטח החקלאים, שומרה בלשון המקרא. מנגד ניתן להציע שמדובר במתחמים שהיתה להם משמעות דתית או פולחנית שהיא. ואכן חוקרים מסוימים הציעו שמדובר בבמות הפולחן של תקופת המקרא, אשר ישעיהו וירמיהו כה דיברו בגנותם. חוקר אחר הציע שמדובר במצבות פולחן סמליות למלכי יהודה.

rugum jerusalem

רוגום האבנים שנחשף באתר ליד מתחם השגרירות האמריקאית בדרום ירושלים. צילום: יניב ברמן, רשות העתיקה

לאחרונה פרסמה רשות עתיקות קיומה של חפירת הצלהבדרום ירושלים, כ400 מ’ מהשגרירות האמריקאית החדשה.  החפירות הם חלק מפרויקט פיתוח ובניית שכונה חדשה בשכונת תלפיות. עוד לפני החפירה היה ניתן להבחין ברוגום גדול על פני השטח, בהיקף של 7 דונמים. חפירות ההצלה היו הפעם הראשונה שנעשתה חפירה לתוך הרוגום, ועד לסלע היסוד. להפתעת החופרים הסתבר שמתחתיו וסביבו משתרע מבנה גדול, המתוארך למאה השמינית לפנה”ס.

בתוך המילוי נחשפו למעלה ממאה ידיות של קנקנים, רובם מהסידרה הידועה כסדרת “למלך”. אלו חותמות בהם מופיע חיפושית, מעליה נרשם “למלך”, ומתחת אחד מארבע שמות – “חברן”, “זיף”, “שכה”, ו”ממשת”. שלושת השמות הראשונים הם שמות מקומות ידועים (חברון וזיף נמצאים בהרי חברון. שכה נמצאת בשפלת יהודה). לשם “ממשת” מנגד עוד לא נמצא הסבר המקובל על כולם.

פרט לכך נמצאו כמה ידיות קנקנים ועליהם טבועים שמות של אישים פרטיים – “נחם [בן] עבדי”, “משלם [בן] אלנתן”, “שבניה [בן] עזריה”, “שבנא [בן] שחר”, ועוד.

אין ספק שמדובר בפקידים בממשל ממלכת יהודה. ההנחה הכללית היא שמדובר בבית מחסנים שריכז תבואה מרחבי יהודה. אלא שלמה יותר מאוחר יכוסה כל המתחם?

Biblical figurines from south jerusalem excavations yaniv berman IAA

מבחר צלמיות פולחן מקראית. צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

פתרון אפשרי אולי טמון בעובדה שבחפירות התגלו גם עשרות צלמיות פולחניות קטנות. צלמיות פולחן ידועים זה מכבר מרחבי יהודה, ורבים מזהים אותם עם ה”אשרה”. פולחן האשרה היה לצנינים בעיני נביאי ישראל, ובסוף הם בוטלו. המלך הראשון שהורה על ביטול העבודה הזרה היה חזקיהו, אך 80 שנה מאוחר יותר המלך יאשיהו הכריז שוב על מבצע ביעור עבודה זרה. מלכים אלו מלכו במאה השמינית והשביעית לפנה”ס, וזהו גם טווח הזמן בו שימש המבנה.

לאור זאת, אני רוצה להציע שאולי מדובר במתחם פולחני, במה מקראית, ובה היה פולחן זר. ידיות הקנקנים בעצם מעידים על העלאת מנחות באותו מוקד, עד אשר המלך יאשיהו הכרית את המקום, כמו מקומות רבים אחרים, כפי שמתואר במקרא –

וּבִשְׁתֵּים עֶשְׂרֵה שָׁנָה, הֵחֵל לְטַהֵר אֶת-יְהוּדָה וִירוּשָׁלִַם, מִן-הַבָּמוֹת וְהָאֲשֵׁרִים, וְהַפְּסִלִים וְהַמַּסֵּכוֹת וַיְנַתְּצוּ לְפָנָיו, אֵת מִזְבְּחוֹת הַבְּעָלִים, וְהַחַמָּנִים אֲשֶׁר-לְמַעְלָה מֵעֲלֵיהֶם, גִּדֵּעַ; וְהָאֲשֵׁרִים וְהַפְּסִלִים וְהַמַּסֵּכוֹת, שִׁבַּר וְהֵדַק, וַיִּזְרֹק.. וַיְטַהֵר אֶת-יְהוּדָה, וְאֶת-יְרוּשָׁלִָם..  וַיְנַתֵּץ אֶת-הַמִּזְבְּחוֹת, וְאֶת-הָאֲשֵׁרִים וְהַפְּסִלִים כִּתַּת לְהֵדַק, וְכָל-הַחַמָּנִים גִּדַּע, בְּכָל-אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל..  (דה”ב לד 3-7)

במיוחד מענין הפסוק בתאור המקביל בספר מלכים –

וְאֶת-הַבָּמוֹת אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי יְרוּשָׁלִַם, אֲשֶׁר מִימִין לְהַר-הַמַּשְׁחִית.. טִמֵּא, הַמֶּלֶךְ וְשִׁבַּר, אֶת-הַמַּצֵּבוֹת, וַיִּכְרֹת, אֶת-הָאֲשֵׁרִים; וַיְמַלֵּא אֶת-מְקוֹמָם, עַצְמוֹת אָדָם.   (מל”ב כג 13-14)

את “הר המשחית” יש המזהים בגבעה שממזרח לעיר דוד. אם המקרא מתאר “במות אשר על פני ירושלים, אשר מימין להר המשחית”, יתכן מאד והכוונה לאזור בו התגלה הרוגום הענק מעל המבנה. זהו גם אינו הרוגום היחיד באזור. ידועים לפחות עוד שני רוג’ומים מדרום לעיר העתיקה של ירושלים, אחד בתחומי שכונת תלפיות, והשני בתחומי קיבוץ רמת רחל.

שמא אלו הבמות המשוקצות שיאשיהו טימא, כרת, והחריב?


הצגת התזה שלי בתוכנית הטלוויזיה האמריקאית “THE WATCHMAN”