Contact Me
Danny The Digger - Israel Private Tours

האם התגלה מקום הנחת ארון הברית בבית שמש הקדומה? (דצמבר 2019)

ספר שמואל מתעד בעיקר את מאבקי שבטי ישראל מול הפלישתים, מאבק שהוביל בסוף למלוכה ע”י שאול ודויד, ויצירת ירושלים כבירת הממלכה.

לפי התנ”ך, החפץ הקדוש ביותר לשבטי ישראל היה ארון הברית אשר הכיל את לוחות הברית, ההנחיות של אלוהי ישראל כיצד יש לעבדו. הוא נמסר לשבטי ישראל במעמד הר סיני, ונישא על גבי ארון הברית בידי לויים וכהנים בלבד במהלך נדודיהם במדבר. כאשר הם כבשו את “הארץ המובטחת” לפי התנ”ך הוא הוצב תחילה במרכז הפולחני בגילגל, ויותר מאוחר במשכן אשר בשילה. אלא שמהלך קרב אבן העזר הציע עלי, הכהן המופקד על ארון הברית בשילה, שהארון יובא לשדה הקרב ואו אז אלוהי ישראל יבטיח ניצחון. ואכן, ארון הברית הובא לשדה הקרב אך לא הביא לנצחון המיוחל. בני ישראל הפסידו שוב, וארון הברית נלקח שבי בידי הפלישתים.

אך מהר מאד הפלישתים מתחרטים על שלל זה, שכן הוא גורם לשבירת פסל האל הראשי שלהם באשדוד (דגון), ולמגיפה. הם מחליטים להשיב את ארון הברית לבני ישראל בעיר בית שמש, הנמצאת מרחק קצר מהעיר הפלישתית עקרון.

המקרא מתאר כיצד עגלה רתומה בידי פרות ובה ארון הברית נשלחת אליהם במילים הללו –

וּבֵית שֶׁמֶשׁ, קֹצְרִים קְצִיר-חִטִּים בָּעֵמֶק; וַיִּשְׂאוּ אֶת-עֵינֵיהֶם, וַיִּרְאוּ אֶת-הָאָרוֹן, וַיִּשְׂמְחוּ, לִרְאוֹת.  יד וְהָעֲגָלָה בָּאָה אֶל-שְׂדֵה יְהוֹשֻׁעַ בֵּית-הַשִּׁמְשִׁי, וַתַּעֲמֹד שָׁם, וְשָׁם, אֶבֶן גְּדוֹלָה; וַיְבַקְּעוּ, אֶת-עֲצֵי הָעֲגָלָה, וְאֶת-הַפָּרוֹת, הֶעֱלוּ עֹלָה לַיהוָה.  {ס}  טו וְהַלְוִיִּם הוֹרִידוּ אֶת-אֲרוֹן יְהוָה, וְאֶת-הָאַרְגַּז אֲשֶׁר-אִתּוֹ אֲשֶׁר-בּוֹ כְלֵי-זָהָב, וַיָּשִׂמוּ, אֶל-הָאֶבֶן הַגְּדוֹלָה; וְאַנְשֵׁי בֵית-שֶׁמֶשׁ, הֶעֱלוּ עֹלוֹת וַיִּזְבְּחוּ זְבָחִים בַּיּוֹם הַהוּא–לַיהוָה.


Ancient Beth Shemesh as Aim Shems on a 1880 map

בית שמש העתיקה באתר המכונה “עין שמס” במפה מ1880

זיהוי ומחקר בתל בית-שמש

בית שמש הקדומה זוהתה כבר לפני קרוב למאתיים שנה בידי החוקר האמריקאי אדוארד רובינסון באתר הערבי “עין שמס” ששימש את ערביי הסביבה בתקופה העותמאנית כיישוב עונתי (“מזרעה”). התל עצמו כונה ע”י הערבים בערבית “תל האבנים” (“תל אל רומיילה”).

חפירות ראשונות באתר נעשו ע”י החוקר הבריטי דנקן מקנזי בשנים 1911-1912, ויותר מאוחר ע”י חוקר אמריקאי בשם בשם אליהו גרנט (1928-1935). משנת 1990 חופרת באתר משלחת מטעם אוניברסיטת תל-אביב בראשית ד”ר צבי לדרמן ופרופסור שלמה בונימוביץ.

האם התגלה המתחם בו הונח ארון הברית בבית שמש?

בשנת 2012  חשפה המשלחת בפאה הצפונית של האתר מתחם יחודי של חדר ובו שתי אבנים שטוחות גדולות, עם מגרעות ניקוז. סביב המתחם התגלו עצמות בעלי חיים, והממצא המתארך לימד שהוא שימש במאה ה11 לפנה”ס.

כאשר שמעתי על התגלית השתעשעתי במחשבה שאולי פה ממש הוקרבו הפרות לאחר השבת ארון הברית לידי ישראל. ככלות הכול המתחם שימש ממש באותם ימים, וכנראה לתכלית של זבח בעלי חיים. לאחרונה התגלתה תגלית חשובה, אולי אף מדהימה, המחזקת את האפשרות הזו.

Aerial view of the ark return temple beth shemesh c zvi lederman

צילום אויר של מתחם האבני נסך ושולחן האבן. (C) ד”ר צבי לדרמן

בעונה האחרונה (2019) התגלה בחדר שמאחרי מתחם האבנים השטוחות חדר רבוע ובו אבן גדולה, מונחת אופקית, מוגבהת על גבי מסד אבנים קטנות יותר, שולחן אבן גדול ויציב. שולחן אבן זה הינו גילוי יחידאי, וכמותו לא נתגלה בכל החפירות הרבות מתקופה זו בארץ ישראל. האם זו היא ה”אבן הגדולה” שבסיפור שיבתו של ארון הברית משדה פלישתים אל בית-שמש? לדעתו של ד”ר לדרמן, מנהל החפירות במקום, אין לשלול אפשרות זו. 

שתי עובדות חשובות מחזקות טענה זו  – בחדר הרבוע בו התגלתה האבן הותקנו גם ספסלי אבן לאורך הקירות. ספסלי אבן מוכרים גם ממבנים באתרים אחרים מאותה תקופה, והם תמיד הותקנו במתחם שהוכח שהיה מתחם פולחני. כך למשל במקדשי החפיר של לכיש, או המקדש ה”פלישתי”בתל קסילה.

lederman inspecting the stone table c zvi lederman

ד”ר לדרמן בוחן את שולחן האבן בתל בית שמש. (C) ד”ר צבי לדרמן

אך יותר חשוב מכך – מידות ארון הברית לפי המקרא הן אמה וחצי על שתי אמות וחצי (שמות כה 23). המחקר הארכיאולוגי לימד שהמידה המקראית של “אמה” היא כ 46 ס”מ.

ובכן מסתבר שמידות האבן שהתגלו בחדר המדובר בבית שמש הן 134 ס”מ על 75 ס”מ, שהן קצת יותר ממידות הארון לפי המקרא, אך באותן פרופורציות! שמא על שולחן אבן זה ממש הוצב ארון הברית לאחר שהושב משביו בידי הפלישתים???

הטקסט מלמד שהאבן עליה הושם הארון לאחר שהושב מידי הפלשיתים היתה ב”שדה”, אך הדבר לא נראה סביר. יותר הגיוני שחפץ מקודש שהושב זה עתה משבי אויב יוצב בתוך העיר. הביטוי “שדה” במקרה זה אולי מתכוון ל”חצר” בביתו של אותו “יהשוע בית השמשי”.

יש גם לזכור שהסיפור הועלה לכתב מאות שנים לאחר שהארוע התרחש, ופרטים מסוימים, כגון מיקום האבן עליה הונח הארון, יתכן והשתבש במרוצת הדורות. עם זאת היה זכרון ברור שהוא הונח אכן על אבן גדולה!.

אם אכן התגלתה האבן עליה הוצב ארון הברית לאחר השבתו משבי הפלישתים זו אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות (והמרגשות) ביותר מתקופת המקרא (!)