Contact Me
Home Img

הצעות טיולים למועדוני מטיילים

אני מדריך לא מעט סיורים יחודיים למוסדות שונים (“מכון אבשלום”, “הקתדרה”, “תגליות”, קורסי מורי דרך ועוד).

אני גם מציע סיורים שכאלו למועדוני מטיילים רבים (מטיילי סביון, מועדון טייסי חיל האויר, מועדון “מטיבי לסת”, ועוד).

.

רצ”ב רשימה מעודכנת של סיורים יחודיים לקראת שנת 2011:

.

.

אטרקציות חדשות בין ירושלים ליריחו

עם פתיחת “מוזיאון השומרוני הטוב” היחודי לצד הדרך שבין ירושלים ליריחו ניסע לביקור במקום, שם נתרשם ממקבץ הפסיפסים הגדול בארץ. בדרך גם נעצור במנזר אבטימיוס, שלאחרונה חידש פניו, וכולל כיום ביקור במאגר המים המרשים. מישם נמשיך למתחם “קאסר אל יהוד” ממזרח ליריחו, שלאחרונה פותח ונפתח לביקורי צליינים נוצרים נלהבים.

בדרך חזרה נבקר במנזר “דיר חג’לה” שמול יריחו, כולל סדנת הפסיפסים המיוחדת שבמקום, ונסיים בביקור במנזר סינט גו’רג’ שבואדי קלט .

.

.

חידושים במחקר עיר דוד

סיור מקיף וחוויתי בעקבות החפירות והגילוים החדשים ביותר בעיר דוד (ירושלים המקראית): המצגת התלת-ממדית, “המבנה המונומנטלי” (ארמון דוד?), הליכה ב”תעלת חזקיהו” עד בריכת השילוח, וסיום בהליכה ברחוב ההרודיאני, כולל תעלות הביוב, שנפתחו לקהל רק לאחרונה.

.

.

.

חידושים וסמלים בחקירת מצדה

אתר החובה לכל ישראלי ותייר, חושף כיום הרבה משרידיו, אך מעט מסודותיו. ממצאים ומחקרים חדשים מעלים באוב שאלות יסוד על ארועי העבר במצדה. האמנם ידין מצא את עצמות המתאבד האחרון ומשפחתו בארמון מצדה?, האמנם הוא מצא את ה”גורלות“?, האמנם היתה לחימה בנקודת הפריצה מהסוללה המערבית?, והאם קנאי מצדה באמת ראוים להוות מודל ביהדות??. סיור מעלה שאלות בעקבות מחקרי שטיבל, בן-יהודה, בן-תור, וגולדפוס וארובס. הסיור כולל גם ביקור במוזיאון החדש לממצאי מצדה.

.

.

למוזיאון ישראל המתחדש

לאחר שלוש שנות עבודה והשקעה של מאה מליון דולר מוזיאון ישראל סוף סוף נפתח מחדש לקהל הרחב, ומציע מגוון חסר תקדים של ממצאים ותצוגות באגפיו השונים. הסיור המודרך יתמקד באגף הארכיאולוגי החדש, וידגום סיפוריהם של ממצאים נבחרים. יתקיים גם סיור באגף היודאיקה החדש, וסיור אופציונלי להיכל הספר ומודל ירושלים מימי בית שני, וינתן זמן חופשי לסיור באגפי המוזיאון האחרים.

* ניתן לשלב בסיור ביקור במנזר המצלבה הסמוך.

.

.

גילוי “קבר הורדוס” בהרודיון – האמנם?

A view of the acropolis of Herodium from the lower city

לאחר מעל מאה שנות מחקר וחפירה, ב2007 נחשף מתחם קבורה מפואר בשולי הרודיון. לדעת חופר האתר, פרופסור אהוד נצר,  מדובר בקברו של המלך הורדוס, אך חוקרים אחרים ספקניים אם אכן זהו קברו של המלך הגדול. נסייר בעקבות החוקרים והמחקרים השונים עד לגילוי הקבר במיקום מפתיע. לשם  “ניתוח משוה” ניסע לאחר מכן לירושלים, שם נבקר  בקברי נחל הקדרון, ובאם יוותר זמן נציץ לכנסית “גת שמנים” שממול, ונתודע לאחד מאתרי הקודש הנוצרים החשובים ביותר בירושלים.

.

.

.

הסיורים ה”קלאסיים” שלי:

א. כל השנה:

.

“עובדות, מסורות, וזיופים בדרכו האחרונה של ישו”.

second station

מליוני צליינים נוצרים פוסעים כבר דורות רבים לאורך ה“ויה דלרוזה“, הציר המסורתי בעיר העתיקה ממקום משפטו למקום צליבתו של ישוע, מייסד הדת הנוצרית.

אך כיצד והאם ניתן לדעת שאכן זוהי “דרך היסורים” המפורסמת? מה מלמדים הממצאים בשטח?. נסקור את הציר במבט ארכיאולוגי, ובדגש על מתחם “כנסיית הקבר“, כולל ביקור במאגר המים הביזנטי שמתחת לכנסיה הקופטית, ובממצאים הארכיאולוגים באכסניית נייבסקי.

.

אמנות הפסיפס בבתי כנסת עתיקים – “צופן דה וינצי” של הגליל..

עיטורי הפסיפסים בבתי כנסת עתיקים בארץ-ישראל נחשבים לעשירים ומפליאים ביותר. בניגוד גמור לדיבר השני הם כוללים אמנות הדמות, תאורים של כלי המקדש, ואף אלוהויות פאגאניות.  בסיור לבית הכנסת העתיק של בית אלפה נתחקה אחר הגילוי הראשון של מערך סמלים זה; בחמת טבריה נלמד על ההתפתחות במחקר הנושא; ובציפורי נציג הפתרון האפשרי שהוצע בשנים האחרונות.

.

.

עתיקות חברון ודרום הר חברון

סיור יחודי למערת המכפלה והצגת העדויות הארכיאולוגיות המפתיעות בדבר עתיקותו של המתחם. לאחר מכן ניסע לדרום הר חברון ונסקור את תולדות הישוב היהודי באזור בתקופה המקראית והתקופה הביזנטית. בסוסיא, “העיירה הנשכחת”, נזחל במערות מפלט ונבקר בבית הכנסת הגדול, וננסה להבין איך זה שדוקא אתר גדול זה אינו מוזכר באף אחד מהמקורות ההיסטורים.

.

בין הר הבית לסינון שפכיו

Two Muslims approaching the Dome of the Rock at the Temple Mount

סיור הנע בין ארכיאולוגיה לפוליטיקה של ליבה של ירושלים – הר הבית. נעלה בבוקר להר הבית, בדגש על סיור באזור המזרחי של ההר. לאחר מכן ניסע לאתר היחודי בהר הזיתים בו מתקיים פרויקט יחודי של סינון שפכים שמקורם מהר הבית, בהשתתפות מתנדבים ותיירים, כולל התנסות אישית בגילוי עברו הסודי של ההר.

נקנח בביקור ב”מערת צדקיהו” אשר כנרה שימשה מחצבת ענק ליצירת אבני הבנין של הר הבית.

לכתבת וידיאו שלי על הר הבית שפורסמה בYNET, ראה כאן

.

ב. סיורי חורף-אביב:

.

“נזיר היפי, גי’נגי’ וענק נפגשים בשפלה”

נשמע כמו תחילתה של בדיחה, אך זהו תאור אמת של ימי המקרא!..

נפתח בנסיעה לכיוון בית שמש, בהתחקות אחר הגיבור שמשון. נחלוף ליד אשתאול, ונעלה לתל צרעה, זירת חייו של אימת הפלישתים. בתל נתרשם מהנוף ומקבר זוג מוסלמים ש”גויר” והפך לקבר שמשון ומנוח אביו.. ביציאה נעבור דרך “פארק הפסלים” ו”קבר דן” – קבר מוסלמי נוסף שאומץ בחום ע”י היהדות האורתודוקסית..

משם נמשיך לתל עזקה, ומנקודת תצפית נציע שחזור חדש למהלכי קרב הגיבור דוד והענק גלית. נסיים את היום בטיול רגלי ממושב זכריה לחירבת קייפא, אתר מקראי חשוב שהתגלה לאחרונה.

– הטיול כולל שני קטעי הליכה בני כשעה כל אחד: לתל צרעה, ולחירבת קייפא.

– במידה ויתאפשר מבחינת זמנים נבקר גם ב”מזבח מנוח” שליד תל צרעה.

.

בעקבות נגב לנגב

שני סיורים לנגב בעקבות ספר הזכרונות של אברהם נגב, בכיר חוקרי ערי הנבטים בנגב:

negevלעבדת וממשית: לפני למעלה מ2000 שנה קם עם מופלא שהשכיל להתמודד עם תלאות המדבר, ולפתח בו צירי מסחר ריווחיים ביותר. עם זה סופח לאימפריה הרומית וישוביו הפכו לעיירות נוצריות בתקופה הביזנטית. בסיור לעבדת וממשית נדגום את התהליך של הפיתוח והשקיעה של “דרך הבשמים” ואתרי הנגב. בדרך נבקר באתרי “העיר האבודה“, “בור חוורים“, “מיצד חלוקים“, ו”חורבת חצצה“.

.

לשבטה וניצנה: סיור המדגיש את התנצרות הנגב והעד כיבושו על ידי האיסלאם. בשבטה נתחקה אחר תקופת השיא של החקלאות והנזירות בנגב, ובניצנה נתרשם מהאקרופוליס העירונית, ונלמד מאוצר הפפירוסים שנתגלה במקום על תהליך נטישת כלל ערי הנגב בעקבות הכיבוש המוסלמי.

– בשני סיורים ישולבו קטעים מיומנו האישי של אברהם נגב ז”ל, מורי ורבי, חוקר הנבטים והנגב.

.

סוסים, גמלים ונשרים וחזירים ברמת הגולן

סיור ארכיאולוגי,( למרות הכותרת המטעה..), לרמת הגולן. נתרכז בארבעה אתרים חשובים אל מול הגדה המזרחית של הכנרת – העיר היהודית גמלא, העיר הפאגאנית-נוצרית סוסיתה, ובית הכנסת העתיק של אום אל קאנאטיר. נסיים באתר הקודש הנוצרי של “נס החזירים” בכורסי . בסיור נסקור גיוונה הפוליטי, הדתי, והמדיני של רמת הגולן בעת העתיקה, הכול לאור הממצא הארכיאולוגי.

.

.

עלויות:

עלות סיור ביום חול היא 1200 ש”ח + מעמ.

בשבת –  1400 ש”ח + מע”מ.

* העלות אינה כוללת תחבורה ודמי כניסה לאתרים במידה וישנם.