Contact Me
Home Img

Morze Martwe

19-dead-sea-mud

Znajduje się zaledwie 25 minut jazdy od Jerozolimy, Morze Martwe zapewnia unikalny zestaw atrakcji.

Za Jerozolimą, krajobraz bardzo  zmienia się ,jedziemy  do najniższego Miejsca na świecie ( jest to naj większa dypresia :-)).

.

masada cable carRuszamy do Masady.

Mijamy po drodze znak “poziom Morza ” i  Miasto Jerycho . Masada została zbudowana przez króla Heroda i pełniła rolę pałacu zimowego ,  jest również znana jako ostatnia ostoja  Żydów pod koniec Wielkiego Buntu (66-70 ne).

Ein-Gedi-Botanical-Gardens-2Na górę dostajemy się kolejką linową, jest również szlak dla pieszych, zewsząd otacza nas widok pustyni.

Przebieg historycznych zdarzeń odtworzony został w Muzeum Masady .  Znajduję się tam  bogactwo zabytków w doskonale zaplanowanym wnętrzu wystawy.

ein-gedi-ancient-synagoguew pobliżu Ein Gedi   możemy zjeść obiad, a następnie wybrać się na spacer w  Ogrodzie Botanicznym urządzonym  w kibucu. Możemy udać się do rezerwatu przyrody Ein Gedi , a może nawet wspinać i pływać w potoku  “Nahal David”, lub zwiedzać dobrze zachowane mozaiki podłogowe  starożytnej synagogi Ein Gedi .

qumranW drodze powrotnej możemy wskażemy na skałe PEF , a także zatrzymamy  się i zwiedzimy Qumran  . – w poblizu znaleziono  słynne zwoje; Ponad 970. Zwoje zostały ukryte w 11 jaskiniach wokół Qumran około 2000 lat temu.Podczas zwiedzania ,  zobaczymy wiele znalezisk i będziemy mieć pojęcie  o ich znaczeniu, szczególnie dla wczesnego chrześcijaństwa.

Ale oczywiście wycieczka nad Morze Martwe nie jest kompletna bes kąpieli w samym  Morzu !

Woda i błoto z Morza Martwego mają wartość leczniczą, będziemy mieć okazję o tym się przekonać.

Jeśli Panstwo chcecie- możemy również odwiedzić sklep fabryczny AHAVA , Znane z marki kosmetyków z Morza Martwego.

Odmłodzeni, zmęczeni i szczęśliwi, jesteśmy gotowi do powrotu do Jerozolimy.

Po drodze ,” jeśli czas na to pozwala”, możemy zatrzymać się w miejscu chrztu nad jordanem (Kasr El-Yahud)  i zobaczyć   Prawosławny klasztor Świętego Grzegorza .