Contact Me
Home Img

נבחן 2011י-כולל תשובות

יוכי: רבעי הקומונות בעכו? 

(ת: הרובע הונציאני היה באגף המערבי; הרובע הגנואזי היה באגף המערבי; הרובע הפיזאני היה צמוד לחומת העיר הדרומי (מסעדת דוניאנה צופה עליה)). 

יוכי: מנית את הרבעים אבל מהי התופעה?

(ת: הצלבנים העניקו זכויות מסחר לקומונות מסחר של ערים שונות מאיטליה בתמורה לסיועם את שליטת הצלבנים על הארץ. בתקופה השניה של הצלבנים (1191-1291) עכו היא בירתם, ונציגי הערים ישבו ברובעים שונים של העיר. היתה בינהם יריבות רבה, ואנו יודעים שב1258 נציגי ונציה חיסלו את נציגי גנואה.. כנראה שהיו ביצורים בתוך העיר להגנת הקומונות השונות). 

יוכי: חשיבותה של קיסריה לנוצרים?

(ת: פאולוס הושם ב”ארמון הורדוס” עד אשר נשלח למשפט ברומא, כנראה תקופה של שנתיים, ויתכן שבכלא של קיסריה כתב חלק מהאיגרות. אגב – יתכן כי אזור המאסר אף זוהה באגף המזרחי של ארמון הורדוס; בקיסריה פטרוס הטביל את הגוי הראשון לנצרות – קורנליוס המ”פ; ומע”ש מספר לנו שגם פיליפוס התישב לבסוף בקיסריה. בתקופה הרומית-ביזנטית עדויות על קיומה של ספריה חשובה בקיסריה, והיא מוקד פעילותם של אוריגנס (כותב ההקספלה), ואבסביוס (כותב “היסטוריה כנסיתית”, “אונומסטיקון”, ועוד). בתקופה ההיא נבנית גם כנסיה מתומנת גדולה במקום האוגוסטאום של הורדוס, אם כי לא ידוע מה נסגד שם. בימי הצלבנים כביכול מתגלה “הגביע הקדוש” בקיסריה. כיום בגנואה ומזוהה כקערה זכוכית ירוקה ממוצא מצרי..). 

יוכי: מי היה אוזביוס?

(ת: מחבר מסמך היסטורי חשוב בשם “היסטוריה כנסייתית” ובו תיאור של הנצרות עד לימיו (סוף מ3). כתב גם את “אונומסטיקון”, רישום אתרים בא”י. נהיה הבישוף של קיסריה). 

שחר: פיניקים בקיסריה?

(ת: עם שישב בחופי לבנון וצפון הארץ והצטיין בסחר ימי. השם הקודם של מתחם “קיסריה”, “מגדל סטרטון”, אולי משבש שם האלהות הפיניקית-כנענית “עבדעשתרת” שעל שמה היה המקום. יש אולי שרידים של המתחם ההלניסטי-פיניקי במקום באזור השער הצפוני). 

ארז: ע”ש מי קריית שמונה?

(ת: שמונת נופלי המערכה על תל חי, שישה מתוכם בקרב נפילתו בי”א באדר 1920. אף-כי מפקד המערכה היה טרומפלדור, ההחלטה להנציח את כל השמונה מראה על הגישה השיויונית בהנצחת חללים). 

ארז: תל דן בהקשר מקראי?

(ת: מתוארת כהגבול הצפוני של הממלה המאוחדת, ולאחר הפילוג כמקום פולחן עגלים. ככל הנראה נכבשה בימי תגלת פלאסר ב733-2-. חפירות באתר איתרו שרידים מרשימים של בית שער ומתחם פולחני, ובמיוחד חשובה אסטלה ארמית המציינת את “ישראל” ו”בית דוד”. בדופן המזרחי התגלה גם שער מתקופת הברונזה התיכונה, אשר מפתה ליחס אותו לאברהם וימיו). 

ארז: המאבק על המים?

(ת: בשולי המערביים של תל דן מעין דן, אחד משלושת המקורות המרכזיים של הירדן [סה”כ 4 מקורות  – חדש”עחרמון, דן, שניר, ועיון , שהוא עיברות של בלח”ע בנאיס, לידאן, חצבאני, ועיון]. הקמת מוביל המים הארצי לאורך “הירדן ההררי” התפרש ע”י הסורים כשבירת הסכמי שביתת הנשק בסוף מלחמת העצמאות והם החלו מקימים תעלת הטיה שהיתה אמורה להטות מי החרמון ושניר דרך הגולן למאגר לאורך הירמוק. ירי ארטילרי בין שני הצדדים הפך לשגרה, ובארוע אחד המטירו הסורים 3000 פגזים על קיבוץ דן ומחקו אותו. מלחמת ששת הימים סיימה את המאבק הזה. מאבק נוסף היה על נחל עיון: ב2005 התקינו הלבנונים משאבה בצד הלבנוני וזה ייבש הנחל. מגעים דיפלומטים לא צלחו, וכנראה המשאבה הופגזה במלחמת לבנון השניה, אך כנראה הושמשה מחדש כיון שעיון כיום יבש, ומימיו מגיעים משאיבה של הרט”ג ממי דן). 

ארז: מה הבעיה בייבוש החולה?

(ת: שלוש בעיות – הריגת יחידות נוף וטבע; יצירת אדמה עם יכולת ניצול חקלאי מוגבלת; וביטול מסנן טבעי של בוצת הירדן). 

יוכי: מאיזה סלע רוב הגולן והחרמון, מה הסלע בשתי הגדות של נחל סער?

(ת: רובו של הגולן בזלת, תוצאת התפרצויות געשיות בהרי רם, בנטל, אביטל, וסאקי. מנגד החרמון הוא גירי. נחל סער מפריד בין שתי היחידות הגיאולוגות הנ”ל, ולכן רובו בזלת, אך הוא חושף גם רבדי מסלע גירי). 

יוכי: מה אתה יכול לספר על גשר הישנה?

(ת: נקודת ישוב בין הגשרים על הירדן לבין תחנת משטרה בריטית. עם הכרזת המדינה והתקרבות כוחות אויב מצליחים לפוצץ הגשרים ולעמוד בפני התקפות כוחות עיראקיים וירדנים. לאחר מלחמת העצמאות נוסדו מחדש מערבה יותר, ושאריות גשר הישנה הפך לאתר מורשת). 

יוכי: אילו סוגי גשרים?

(ת: היה במקום גשר כנראה ממלוכי, גשר רכבת עותמאני, וגשר רכב בריטי). 

יוכי : איזה גשר פוצץ ומתי- יוני 46 ליל הגשרים.

(ת: בגשר לא פוצץ גשר ב”ליל הגשרים”. פוצצו 10 גשרים אחרים, ובינהם גשר הירמוק, שממילא ניטרל הציר של גשר). 

יוכי : והתגובה של הבריטים?

(ת: חיפושים אלימים בקיבוצים שנחשדו כבסיס לפעולות, וכעבור 10 ימים – ה”שבת השחורה” – עוצר על כל הישוב העברי, מעצר ההנהגה, וחיפוש סליקים ומסמכים המעידים על ההנהגה העברית מאחרי “ליל הגשרים”. שלוש משאיות עמוסות מסמכים העבירו העדויות המרשיעות למלון המלך דוד – כעבור חודש הוא פוצץ ע”י האצ”ל..). 

שחר: סיור בית ראשון בירושלים?

(ת: תצפית מהר הזיתים, מרכז מבקרים עיר דוד, שטח G, פיר וורן, תעלת חזקיהו, בריכת השילוח, החומה רחבה, החומה מתחת לקדרו, מרכז אריאל, אם יפתח שוב – המגדל הישראלי, קברי כתף הינום, מוזיאון ישראל). 

בית שני?:

(ת: תצפית הר הזיתים, תצפית על קברי הקדרון, מרכז דוידסון, הכותל, מנהרות הכותל, החומה החשמונאית מתחת לקרדו, “הבית השרוף”, “הרובע ההרודיאני”, אם פתוח – קברי המלכים, מנהרת ארמון הנציב, הרודיון?, מוזיאון ישראל?). 

התקופה הרומית? 

(ת: תצפית מבי”ס שמידט, שער שכם, “אקה הומו”, הכתובת למרקוס יוליוס ליד שער יפו, ה”טטראפילון” במפגש הרחובות). 

שחר: ירושלים של המאה י”ט?

(ת: הרבה אפשרויות..דוגמאת מסלול – כנסיית הגואל, מוריסטאן, כנסיית המשיח, ממילא, מחנה ישראל, משכנות שאננים). 

רבקה: הנחיות למטיילים בעיר העתיקה.

(ת: לא לאבד את הקבוצה. להישאר איפה שאתם אם הולכים לאיבוד. אם יש טלפון זמין להתקשר למדריך. לשמור על הציוד האישי). 

ארז: סיור בעקבות שמשון הגיבור.

(ת: תצפית מבית שמש, מזבח מנוח באזור התעשיה הר-טוב, תל צרעה, קבר שמשון ומנוח. אופציה לסיור בתל קסילה לראות מקדש פלישתי..). 

יוכי: גשר עד הלום   – מתקן שמירה בריטי במקום? אובליסק במקום?:

(ת: זהו הגשר מעל נחל לכיש, ממזרח לאשדוד. במלחמת העצמאות זוהי הנקודה הצפונית ביותר אליה הגיע כח הפלישה המצרי שנע לאורך מישור החוף. התקדמותו נעצרה גם הודות להתקפת פתע לראשונה של חיל האויר הישראלי. במקום ישנו גם עמדת פילבוקס בריטית, שריד למלחמתם במרד הערבי הגדול. בעקבות הסכם השלום עם המצרים, כדי להותיר אנדרטאות בסיני, הקימה מדינת ישראל אנדרטה לזכר החיילים המצרים בקרבת הגשר). 

שחר: עיירת פיתוח דרומית

(ת: המטרה היתה עם קום המדינה ליישב את הפריפריה כדי לפתח, לשמור על הגבולות, וגם למצוא פתרונות יישוב לעולים חדשים, בעיקר ממדינות צפון אפריקה. כך הוקמו דימונה, ירוחם, מצפה רמון, אופקים, נתיבות, ושדרות). 

רבקה: אתרים לזיכרון השואה:

(ת: יד ושם ומרתף השואה בירושלים, אנדרטת מגילת האש בהרי ירושלים, מוזיאון בקיבוץ יד מרדכי, מוזיאון בקיבוץ לוחמי הגטאות). 

רבקה: תפקיד נשיא מדינת ישראל?

(ת: ייצוגי בעיקרו, אך יש לו תפקיד ששעשוי להיות חשוב בבחירת ראש מפלגה לנסות להקים ממשלה; בעל סמכות גם לחנינות). 

לכמה זמן הוא נבחר ואיך? 

(ת: לשבע שנים, ע”י חברי הכנסת בבחירה אישית וסודית).