Contact Me
Home Img

נבחן 2011ט-כולל תשובות

יוכי: אילו מעצמות נכנסו לירושלים לקראת העת החדשה, אילו מבנים בנו?

(ת: הצרפתים  – “נוטר דאם”, “סן לואי”, “סאן ונסן דה פול”, “פאטר נוסטר”; הבריטים – כנסיית עמנואל, כנסיית ס ג’ורג’, בי”ח בר’ נביאים; הגרמנים – כנסיית הגואל, מתחם דורמציון, אוגוסטה ויקטוריה; הרוסים – המתחם ב”שער המשפט”; כנסית מריה, “מתחם הרוסים”; האוסטרים – ההוספיס; האיטלקים – בי”ח האיטלקי).

שחר: מה קורה בירושלים בתקופת המנדט?  

 (ת: כמה תכניות לפיתוח העיר, וקביעת חוקי בניה; הסרת מגדל השעון בשער יפו; הוספת דואר מרכזי, ארמון הנציב, מוזיאון רוקפלר, שדה תעופה עטרות; בהמשך הסבת של מבנים למנהל בריטי, “בוינגרד”; בניה יהודית רבה, של “שכונות גנים”, המוסדות הלאומיים, האוניברסיטה העברית, הדסה הר הצופים, ועוד; בניה ערבית של שיח ג’ראח וטלביה, אבו-תור, ועוד). 

שחר (מחדד) היבטים גיאוגרפים.  

 (ת: פיתוח יהודי לכיוון מערב בעיקר, פיתוח ערבי בעיקר למזרח; קביעת רחוב יפו כציר מרכזי; קביעת אזורי מסחר לצד דרכים מרכזיות). 

רבקה: הסבר לתיירים על פיאות וציצית.

 (ת: שתיהם מצוות מן דאורייתא. תכלית הציצית לפי במדבר טו 39 היא “לזכור את המצוות”; ותכלית הפיאות מויקרא יט “לא תקפו פאות ראשיכם”. כיפה אגב אינה מצווה מהתורה, והיא מסורת מימי המשנה והתלמוד ואילך, לבטא “נשיאת מורא שמיים”..). 

רבקה: מה הקשר בין הציצת ומספר המצוות.

 (ת: מספר המצוות 613, [“תרי”ג”]; הערך הנומרי של ציצית הוא 600, לציצית 8 חוטים + 5 קשרים = 613..). 

ארז: בניה ממלוכית בירושלים.

 (ת: בעיקר במתחם הר הבית וסביבתו: ה”כוס”, דוכן הקיץ הנוכחי; סביל קאיתביי, ה”מאזניים”, הסטווים, שער ושוק סוחרי הכותנה, שער ורחוב השלשלת, האשרפייה בינהם. קבר בממילא (תורבה אל כבביה),  אלמנטים טיפוסיים: אבלק; מוקרנס, קשתות ונטיפים, סורגי ברזל). 

ארז: קדושת ירושלים לאסלאם:

 (ת: ירושלים היתה כוון התפילה הראשון של האסלאם, ובהמשך הוחלפה חשיבות זו בקדושה שמהר הבית כביכול עלה מוחמד השמימה לקבל את תפילות האיסלאם. כיפת הסלע מקדשת את הסלע שבפינתו מראים את טביעת רגלו של מוחמד). 

ארז: מה זה אורוות שלמה?

 (ת: זיהוי מוטעה של הצלבנים מתחמים תת-קרקעיים גדולים שמקורם הרודיאני. יתכן ושימשו אורוות בימי האומאים. הצלבנים יחסו האורוות לשלמה..). 

יוכי: הר הצופים 48-67  

 (ת: הר ציון היה נקודת המוצא לחבירת כוחות פלמ”ח עם היהודים הנצורים ברובע היהודי, אך לבסוף הרובע נכבש ופונה מיהודים. הר ציון מנגד נותר בחזקת מדינת ישראל, מגגותיו היה ניתן לצפות אל הרובע היהודי והכותל. הוא הפך לאתר עליה לרגל אלטרנטיבי, וכך נוצר גם “חדר הנשיא”. ב1964 הושגה הסכמה על סלילת כביש גישה לכבוד ביקור האפיפיור, והוא משמש עד היום). 

יוכי: הר הזיתים ביהדות. 

 (ת: לפי יחזקאל השכינה שורה בהר הזיתים, ובימי בית שני זוהה המקום עם מקום טקס שריפת פרה אדומה, ונתיב שילוח השעיר לעזאזל. מסורת מימה”ב ואילך גורסת שהמשיח יבוא מהר הזיתים לירושלים ויביא איתו הגאולה. כיון שכך מורדות הר הזיתים מלאים קברי יהודים, ויש עוד רבים אשר “מתים להצטרף”..). 

שחר: גבולות הנגב וחלוקה פנימית.

 (ת: מקובל לקבוע את גבול הנגב הצפוני לפי קו המשקעים, המאפשר חקלאות, קרי יריחו-מדבר יהודה-צפון בקעת באר-שבע-אשקלון; בדרום מפרץ אילת והציר היורד אליו מעזה; במזרח הערבה). 

שחר: שדה בוקר.

 (ת: קיבוץ שהוקם לאחר מלחמת העצמאות ליד אתר שכונה “סג’רת אל בקר” ע”י מתנדבים אמריקאים שלחמו במקום במלחמת העצמאות. בן-גוריון ביקר במקום בדרכו לטקס חנוכת “מעלה העצמאות” ב1952 ומאד התרשם, וכעבור שנה הצטרף לקיבוץ. הוא פרש בו לפנסיה ב1963, וחי בצנעה במקום עד מותו ב1973, ונקבר בקרבת מקום). 

שחר: נבטים: אתרים, מה תראי?

 (ת: הבעיה עם אתרי הנבטים היא בניה מאוחרת יותר, בעיקר בתקופה הביזנטית על גבי שרידיהם. בעבדת ניתן לראות מסד המקדש הנבטי שהיה בקצה המערבי של מצודת העיר, ואולי המחנה הצבאי הוא נבטי; בחניה ניתן לראות אבן נסך נבטית, וליד נחל צין בור נבטי שמור יפה; בממשית ניתן לראות כותרות נבטיות, וכנראה המסד של הכנסיה המזרחית גם הוא נבטי. ליד האתרים ניתן לראות חקלאות מדברית שיתכן וראשיתה נבטי. בניצנה אולי מעלה המדרגות והמסד של הכנסיה הצפונית גם הוא נבטי). 

רבקה: להראות על המפה גבולות 67.

 (ת: מתחיל מדרום לטירת-צבי, נע מדרום לכביש התענכים, מדרום לאום אל פאחם; ממזרח לכביש 6 (לעיתים צמוד לו), מממזרח למודיעין מתחיל לעלות לירושלים, אך עם מובלעת ללטרון; חוצה את ירושלים לאורך “כביש בר-לב”, אבו-תור, מתחם אלנבי וקיבוץ רמת רחל. לאחר מכן יורד בצמוד לקו הרכבת עת בתיר, בית ביתר עלית לצור הדסה נע לכיוון בית גוברין, סמוך ללהב פונה מזרחה, נע מצפון למיתר, ומהר עמשא גולש אל מעט מצפון לעין-גדי). 

רבקה: גדר ההפרדה?

 (ת: מכשול שבנייתו החלה ב2002 אל מול גל הטרור של “אינתיפאדת אל-אקצה” המזוינת [..]. באופן מכוון אינו נע לאורך גבולות 1967, ובא לחצוץ כמה שאפשר בין אזורי ישוב יהודים לערבים. באזורים עירוניים הוא בנוי חומה. יעילותו הוכחה, והוא גם מפחית טרור, וגם גניבות ושבכים). 

ארז: תבור ליהודים ולנוצרים?

 (ת: תבור נמשל להדר האל בתהילים ובירמיהו, והיה זירת הקרב בין דבורה וברק לסיסרא, כמו גם גדעון אל מול המדיינים. מסורת נוצרית מזהה את הר תבור כמקום “ההשתנות” של ישו כמתואר בלוקאס ט. בכיפת ההר כנסיה קתולית מרשימה וכנסיה יוונית-אורתודוקסית). 

ארז: עוד אתר לגדעון?

 (ת: מעיין חרוד מזוהה כמקור המים בו בחר גדעון את לוחמיו. מוצא המים מכונה “מערת גדעון”, וליד המעין מושב “גדעונה”). 

ארז: מנה אתרים נוצריים סביב הכנרת

 (ת: טבחה, כפר נחום, הר האושר, בית ציידה, כורזים, כורסי, ירדנית). 

ארז: למה צריך מכס בכפר נחום?

 (ת: היה זה אזור המעבר בין שני שטחים בשליטת שניים מבני הורדוס. גליל מחד, וגולן וטרכון מאידך). 

ארז: מיהם השליטים?

 (ת: הורדוס אנטיפס והורדוס פיליפוס). 

יוכי: מהו המוביל הארצי? באילו אמצעים מועברים מי המוביל?

 (ת: פרויקט שינוע מים מהכנרת למרכז הארץ ומערב הנגב. הושלם ב1964. הוא מועבר באמצעות משאבות, צינורות תת-קרקעים, ותעלות פתוחות. לא יועד במקור להעברת מי שתיה, וכדי שיעביר גם מי שתיה ב2008 נחנך מתקן סינון מהגדולים בעולם בעלות של 550 מ ₪.). 

יוכי: הספר הלבן?

 (ת: כמושג זהו פרסום של חבר העמים הבריטי. ה”ספר הלבן” המפורסם במנדט של א”י היה זה של 1939 המגביל את עלית היהודים ל10,000 בשנה, והגבלה קריטית של אפשרות היהודים לרכישת אדמות. כונה “הספר השחור” וגרם למחאות הן של היהודים, והן של הערבים.. והן של הרברט סמואל והן של וינסטון צרציל.. גרם גם להקמת הלח”י עי פורשים מהאצ”ל). 

יוכי: הצהרת בלפור 

 (ת: הצהרה של שר החוץ הבריטי ב1917 ובו בריטניה מביע “תמיכה במאמץ היהודים להקים בית לאומי בפלשתינה”. נעשה כתוצאה משתדלנות של וייצמן וסוקולוב). 

יוכי: כ”ט בנובמבר 1947:

 (ת: תאריך היסטורי של החלטת האו”ם בעקבות ועידת אונסקו”פ על חלוקת א”י בין יהודים לערבים, והשארת ירושלים רבתי בחזקת האו”ם. ההנהגה היהודית הסכימה. ההנהגה הערבית הכריזה מלחמה). 

שחר: מתקני שעשועים רומים בא”י

 (ת: תיאטראות באתרים רבים – בית שאן, קיסריה, ציפורי, סוסיתה, טבריה, סבסטי, חלוצה, ועוד; שני היפודרומים בקיסריה, אחד בבית שאן ובשכם; אמפתיטארון בקיסריה, בית גוברין, בית שאן; בתי מרחץ בקיסריה, בית שאן, יריחו, ציפורי, טבריה, שוני, אמאוס, עבדת, ממשית, ואף במנזרים במרטיריוס וכורסי ; סטדיון בסבסטי). 

רבקה: שלשה דברים שישראל מצטיינת בהם?  

 (ת: תעשיית היי-טק (הגדולה בעולם ביחס לגודלה, והשניה בעולם אחרי ארה”ב), ראשונה בעולם במחזור מים (70%), וטכנולוגיה חקלאית ובטחונית).