caesarea-arch-jump
pilate-stone-caesarea
caesarea-byzantine-praetorium

סיור פרטי לקיסריה וסביבותיה

סיור מודרך לקיסריה וסביבותיה: הנמל האבוד של הורדוס

קיסריה נוסדה בשנת 22 לפנה”ס ע”י הורדוס מתוך חזון ליצור עיר עם נמל בהיקף תעשייתי בממלכתו. השטח שנבחר היה קודם לכן כפר דייגים קטן באזור חולי וביצתי. למרות זאת, הורדוס הפך את המקום למטרופולין עם נמל ענק, שיכל להכיל עד 300 אוניות סוחר. העיר פרחה גם בתקופה הרומית, ביזנטית, והצלבנית, אך לאחר גרוש הצלבנים היא ננטשה. החפירות ותגליות שנמצאו בקיסריה וסביבותיה מלמדות על עיר עם עבר עשיר והיסטוריה מפוארת.

פסיפס הציפורים ובית הברכות לחקלאי

caesarea birds mosaicבשנות החמישים של המאה ה20, בעת חניית לילה של יחידת צה”ל על גבעה מצפון מזרח לעיר העתיקה נחשף קטע של רצפת פסיפס. חפירות ארכיאולוגיות של המתחם לימדו שמדובר באחוזה כפרית (וילה סוב-אורבנה), אשר במרכזה אולם גדול ובו תאור של 50 ציפורים במדליונים. הפסיפס, שזכה לכינוי “פסיפס הציפורים” עבר שימור בשנת 2004, ונפתח לקהל הרחב.

לידו, בתחומי חצר בית פרטי ברחוב הדקל, התגלתה ב1973 רצפת פסיפס נוספת. רצפה זו הכילה שתי כתובות ביוונית השאולות מספר דברים ותהילים, ובהן ברכה לתנובת הארץ. פסיפס זה זכה לכינוי “בית הברכות לחקלאי”, וההנחה היא כי בעל הנחלה היה נוצרי וסוחר במוצרים חקלאים.

אמת קיסריה וחוף הקשתות

caesarea-aquaduct-touristsקיסריה קיבלה את מימיה בעזרת מנגנון משולב של בורות, בארות, ואמות מים. אמות המים הצפוניות הובילו מי מעינות מדרום הכרמל, מרחק של כ23 ק”מ. כדי להוביל את המים במפלס רצוי, חלקה האחרון של האמה בנוי על סדרה של קשתות בסמוך לקו החוף. חלק מאמה זו נחשף בחפירות ארכיאולוגיות והסתבר שהיו בו כמה שלבים. כתובת שנוספו על דפנות האמה מלמדות שיחידות שונות של הצבא הרומי הועסקו בתחזוקת והרחבת אמות המים. הכתובת המאוחרת ביותר מלמדת על שיפוץ האמה ב385 לסה”נ. כנראה שבימי הצלבנים נוספה אמה שלישית, על גבי האמה השניה.

נמל העיר

גולת הכותרת בייסוד העיר קיסריה היתה ללא ספק הקמת הנמל. בהעדר מעגן טבעי הורדוס ייבא כמויות אדירות של מלט הידרואלי מפוצאולי שבאיטליה, ושיקע אותו בעזרת תבניות ענק ליצירת מעגן ענק שיכל להכיל עד 300 אוניות מסע. אל מול הנמל הוא בנה מקדש אותו הקדיש לרומא, ובתוכו היה פסל אישה המסמל את רומא, ופסל פטרונו, האימפרטור אוגוסטוס.

נמל זה שימש במשך כמה מאות שנים, אך כיון שהורבד על חולות הוא שקע בהדרגה וכנראה בתקופה הביזנטית תפקד רק באופן חלקי. הצלבנים השמישו חלקים מהנמל, ובנו בו גם מצודת עוז, דרכה הם נמלטו כאשרה עיר נכבשה ע”י הממלוכים ב1265. כיום רוב הנמל שקוע מתחת למפלס פני הים, ורק בצלילה ניתן לראות את שרידיו.

ההיפודרום שהפך לאמפיתאטרון

למרות שמזרח לעיר ישנם שרידים ברורים של היפודרום רומאי, בשנות ה90 של המאה ה20 נחפר השטח שבן ארמון הורדוס לנמל והסתבר שגם בו הותקן היפדרום. מתאורי יוספוס ניתן להבין שהוא גם שימש למופעי בידור אחרים, ובשלב מסוים הוא הוסב לאמפיתאטרון ושימש למופעי גלדיאטורים. כיום לעיתים משמש ההיפודרום שוב למרוצי ומופעי סוסים.

ארמון הורדוס שעל הצוק

בקצה הדרומי של העיר הורדוס תכנן לעצמו ארמון מבוצר על צוק הבולט לתוך הים. אף שרובו נשחק עם סופות הים, ניתן להבחין במתאר הכללי של המבנה סביב בריכה מלבנית. כמו כן נחשפו שתי רצפות פסיפס במבוא לתוך חלקו המערבי של הארמון. חלקו המזרחי של הארמון השתמר יותר טוב וכלל אולם מחומם, בורות מים, וכנראה בית אסורים מקומי. יתכן ופה נכלא פאולוס והופיע כמה פעמים בפני הנציב הרומי.

מאחרי הארמון נבנו שתי תאטראות. אחד מהם השתמר באופן כמעט מלא, ומשמש גם כיום למופעי בידור.

להזמנת הסיור:

  הידעתם

  קיסריה היא גם אתר חשוב ביותר לעולם הנוצרי. בקיסריה הטביל פטרוס את איש הצבא הרומי קורנליוס לנצרות, ובכך נתן אישור עקרוני גם ללא יהודים להתנצר. יותר מאוחר פאולוס הושם במעצר בקיסריה, והופיע מספר פעמים בפני הנציב המקומי. יש אף הערכה שבקיסריה הוא כתב חלק מאיגרותיו. בתקופה הרומית המאוחרת פעלו בספריית קיסריה אוריגנס ואבסביוס, אשר יצרו תרגומים חשובים של התנ”ך ותיעוד הנצרות הקדומה.

  הי דני היקר. אני מודה לך מקרב לב על יום מקסים שארגנת לנו בירושלים הסברת בדרך שונה ומעניינת מאוד את ירושלים המאוד מושכת כל משתתפי הטיול ללא יוצא מן הכלל נהנו ושיבחו בהצלחה, תודה ולהתראות!

  אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל

  כל הקבוצה ובראשם הנשיא ואשתו חזרו בהיי מטורף כולל כל היום יום שישי. הם לא מפסיקים לשבח ולמסור שהיה מצויין! היה טיול מאורגן למופת, סיפורים מרתקים, מקומות כביכול טריוויאלים אבל בכל אחד מהם ראינו משהו אחר שונה. אז תודה רבה רבה. שקד

  שקד ג, סמסונג ישראל

  תודה רבה!!. היה מוצלח מאוד והחברה מאוד נהנו והדרכתך הינה חלק אינטגראלי בהצלחת היום. מצפה לשיתוף פעולה נוסף בהמשך דרכנו!

  רותם ב.ד, אינטל

  היה מעולה! קון אמר לי שהיום היה ההילייט של הביקור. הוא ממש שיבח את זה שהחלטנו לצרף את דני. היה פנטסטי. תודה!

  אייל מ, משרד האוצר

  היה מוצלח מאוד, הפידבקים היו ממש טובים הן לגבי הסיור בתל אביב והן לסיור בירושלים… תודה. אלינור

  אלינור א, SAP

  תודה רבה רבה רבה על אתמול !!!! כולנו נהננו כולנו מאוד מאוד מאוד … שיהיה חג שמח, ריטה

  ריטה א, HPE

  הי דני.. שמעתי רק דברים טובים!. .. שלי.

  שלי א, HSBC

  היה טיול מהנה לירושלים. גם האורחים וגם אני (למרות שזו פעם שלישית שלי בסיור איתך) נהננו מאוד. תודה רבה. עדי

  עדי י, מוטורולה

  דני, רציתי להודות לך מקרב לב על יום שישי, אי אפשר היה לעשות סיור יותר מוצלח לג’ורג’ ממה שעשית. הארגון של היום, הידע ההיסטורי והארכיאולוגי, ובעיקר ההתלהבות.. עשו את היום פשוט חוויה מדהימה לכולנו, משהו שייזכר להרבה זמן (גם לי…)

  רפי פ, HPE

  שלום דני.. אני שמחה לספר לך שלאחר שעזבת אותנו המשכתי לשמוע התרשמויות מאד חיוביות מהמטיילים. יופי!!.. בהנחה שכל התוכניות של כולם ישאר ללא שינוי, אתם תפגשו במחזור השני של הטיול. גם אני רוצה!!!!!!!!!!

  ז. מ, משרד ראש הממשלה

  דני יקירי אנחנו עובדים ביחד כבר כמעט שלוש שנים, ואני שמחה מאד על האפשרות לומר לך כמה מילים. קודם ברמה האישית כיף לעבוד איתך!, אבל יותר חשוב מכך – הפידבקים שאני מקבלת מהקבוצות נהדרים – מקצועיות, חוש הומור והרבה סבלנות והקשבה. מאחלת לנו עוד שנים רבות של עבודה משותפת, רונית פורר המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית.

  רונית פ, המכון ללימודים מתקדמים, האוניברסיטה העברית

  דני היקר, פרופ’ בראוטבר כתב לי שההדרכה של הקבוצה של פרופ’ אוקסנברג הייתה מוצלחת ביותר. למרות שאנחנו מכירים שנים רבות זו רק הזדמנות נוספת להביע את ההערכה הרבה ולומר לך תודה מקרב לב. .. שנה טובה ומבורכת בכל טוב לך ולמשפחתך. להתראות אילת

  ד"ר אילת מזר, ירושלים

  תודה רבה על הסיור לאורחים שלנו, הם מאוד נהנו ובעיקר ציינו את ידיעותיך בארכיאולוגיה. בברכת שנה טובה ומאושרת, שרי

  שרי ל., חברת שורש

  בוקר טוב, אני מבקשת להודות לך על היענותך להזמנתנו לסיור עם משלחת הרבנים משיקגו.. הסיור אתך הותיר רושם עז על אורחינו והמפגש ייזכר כאחת מהנקודות החשובות בביקור זה. בברכה, שזלי

  שזלי כ, פדרציה יהודית שיקגו

  המון תודה על היום – אכן, האורחים מאוד מרוצים, וגם אנחנו!.

  ד"ר יניב דובר, בי"ס למנהל עסקים, האוניברסיטה העברית

  דני היקר, אני מעבירה לך אימייל שקיבלנו משני מנהלים מחברת Capgemini, בו הם מציינים את הרושם הבלתי נשכח מהסיור שערכת להם בירושלים לפני כשבועיים. זה מצטרף כמובן לחותם עז שהותיר הטיול המוצלח שנערך לפני כחודשיים במצדה וירושלים, בו הדרכת קבוצה גדולה…

  אפרת א, HPE

  שוב המון המון תודה. החבר׳ה נהנו מאוד והכל בזכותך! תודה על השירות המקצועי, המסור, והסבלני לאורך כל הדרך! עדי .

  עדי ד, אנדוצויס

  הי דני, תודה. היה יום מדהים!. .. תודה על חוויה נהדרת יובי

  יובי כ, אופטואקוסטיקס

  היי דני, יש לנו יום עמוס ולחוץ, אבל גם ארז וגם סרג׳יו מצאו את הזמן לבוא ולהגיד לי הבוקר שהיית מצוין. לא מפתיע אותי, בטח גם לא אותך, אבל בכל זאת חשוב להגיד. תודה, נהיה בקשר. אפרת

  אפרת א, קדנס

  דני תודה רבה על ההדרכה המעולה היום נהננו מכל רגע .. אני מעריך מאוד את יכולת ההדרכה שלך והתגובות של המשתתפים מעידות בעד עצמן להתראות בקרוב שקד

  שקד ב, מכון דיויס, האוניברסיטה העברית

  דני היקר! אני רוצה שוב להביע את תודתי ושביעות רצוני מהשירות המצוין שנתת השבוע בהדרכת אורחינו מחו”ל! אנו משקיעים משאבים רבים בקשר שלנו עם הרופאים והחוקרים, והביקור שלהם בישראל ובירושלים בפרט הוא גולת הכותרת. כשם שאנו דוגלים במצוינות בכל פן…

  לידיה א, בריינגיט

  דני שלום. קיבלת המון מחמאות על ההדרכה שלך. רבים טענו שהייתה זו ההדרכה הטובה ביותר של תגליות השנה (עד כדי כך!). . בברכה אורי דינור “תגליות – ארכיאולוגיה לכל”

  אודי ד, תגליות

  הי דני, חייבת לציין בפניך את שביעות רצונם \ התלהבותם של הניגרים מאופן ההדרכה שלך, סבלנותך והידע שלך. תודה וחג שמח

  הדר ר, ITWORKS

  הקבוצה של אשתי עלית מטיילת כבר ביחד למעלה מעשרים שנה ואני חושב שאני מיצג את כל חברי הקבוצה באמרי שעד היום לא זכינו להדרכה איכותית כפי שקיבלנו ממך בסיורנו בהרודיון. אני אישית עברתי בסיור זה חויה עמוקה כתוצאה מההמחשה העוצמתית…

  יעקב פ, תל-אביב

  שלום דני, ..אני רוצה להודות לך על יום מהנה ביותר, מעורר מחשבה, ומלמד. אני אומר זאת קודם כל בשמי ובשם אלינור, אבל התרשמתי שגם הילדים נתפסו לנושא. באמת לא הייתי משוכנע שאני בוחר נכון, ושהם יקבלו נושא כזה כתכנית מתאימה…

  דני ח, חיפה

  More Tours

  Font Resize
  Contrast