helicopter tour masada
masada
masada museum

חידושים בחצר מצדה

חידושים בחקר מצדה: מיתוסים וממצאים ארכיאולוגים

מצדה היא אולי האתר הארכיאולוגי הכי מפורסם בישראל. לפי יוסף בן-מתתיהו כבר החשמונאים ביצרו אותו. הממצאים שידועים כיום מלמדים שהורדוס הוא שבנה ופיתח את מצדה ללא הכר, אם כי יותר מפורסמים שרידי אחרוני המורדים נגד רומא שהתבצרו על ההר. בסיור נסקור לעומק את תולדות מצדה, כולל התפתחותה כסמל לאומי, ונסקור את המחקרים הארכיאולוגים ותאוריות חדשות על תולדות ההר.

מתחם הארמון הצפוני

מתחם הארמון הצפוני של מצדה נחפר כמעט במלואו ע”י המשלחת של יגאל ידין בשנות השישים. הממצאים הראו עד כמה מפואר ותעוזתית היתה הבניה של הורדוס, שכן הארמון כאילו תלוי על צידו של ההר.

חרסים רבים שנמצאו באגף המחסנים סיפקו מידע חשוב גם על מה שאוחסן בהר, אך 12 חרסים משכו את תשומת הלב יותר מכל. מדובר בחרסים קטנים, שנמצאו בחדר אחד ליד בית המרחץ, ועל כל אחד מהם שם או כינוי. ידין הציע שאולי אלו ה”גורלות” בהם השתמשו עשרת המורדים האחרונים לקבוע מי יהיה זה שיהרוג את חבריו ולבסוף יתאבד. אנו גם נציג מחקרים המציעים פרשנות אחרת לממצאים אלו.

בית הכנסת

לאורך החומה המערבית של ההר מתחם ששימש אורווה בימי הורדוס הוסב ע”י המורדים לבית כנסת. ספסלים הותקנו לאורך הקירות, ובחדר אחורי נמצאו קטעי מגילות מקראיות. ידין הסיק שחדר זה שימש לאחסון או גניזת מגילות. אף שיוסף בן מתתיהו אינו מוסר היכן התכנסו ראשי המורדים להחליט על ההתאבדות הקולקטיבית, רבים סבורים שהדבר התרחש בבית הכנסת. אלא שממצאים מסוימים סותרים את התאורים של יוספוס על התאבדות קולקטיבית. מי צודק?

נקודת הפריצה

לא רחוק מבית הכנסת, לאורך החומה המערבית נמצאת הנקודה בה סוללת עפר כמעט מגיעה אל מול החומה, ושם גם החומה חסרה. למרות ההתאמה לתאורי יוספוס, ישנם חוקרים המציעים שאין זו נקודת הפריצה, ולמעשה לא היה שם קרב. אנו נדון בממצאים השונים, ונסקור תאוריה מהפכנית זו.

הארמון המערבי ואגף מגורי המורדים

לא רחוק מנקודת הפריצה נחשף מתחם מפואר נוסף מימי הורדוס. נציג את הממצאים וננסה להציע הכיצד היו במצדה שני מתחמי ארמונות. בתוך וסביב לארמון נמצאו עדויות רבות לתוספות שנעשו במהלך המרד הגדול, כולל מתחם ציבורי. ידין כינה אותו “בית מדרש”, אך יש חוקרים המציעים לזהות אותו כבית כנסת. אם כן, זו עדות נוספת להבנה שבמצדה התקבצו בפועל ערב רב של פליטים ולא רק הסיקריים.

הכנסיה הביזנטית

masada museumבמרכז האתר נחשפה כנסייה מהתקופה הביזנטית. עדות מפתיעה זו מלמדת שבמהלך התקופה הביזנטית (המאה ה4 עד ה7 לספירה) נזירים נוצרים התיישבו בהר. הם חיו בתאי מתבודדים ובחורבות ארמונות הורדוס, והתקבצו לתפילות באותה כנסיה. בסיור נציע תאוריה חדשה למניע של אותם נוצרים להתיישב דוקא בנקודה מבודדת זו.

נסיים את הסיור בביקור במוזיאון מצדה הנמצא במרכז המבקרים. המוזיאון מורכב משמונה חדרים, כאשר הממצאים מוצגים בצורה חדשנית וחוויתית.

לפרטים נוספים על סיור זה:

  הידעתם

  למרות חשיבותה של מצדה, לאחר הכיבוש המוסלמי של הארץ האתר ניטש, ויותר מאוחר אפילו מיקומה השתכח. מצדה התגלתה מחדש רק ב1838, ורק כעבור 4 שנים טיפסו לפסגתה שני חוקרים מערביים. ולמרות חשיבותו של האתר, כיון שהוא במיקום כה מבודד וקשה להגעה,  רק בשנות ה60 של המאה ה20 הוא נחפר. בראש המשלחת עמד הארכיאולוג הנודע יגאל ידין. עד היום מצדה נחשבת לחפירתו החשובה ביותר.

  הי דני היקר. אני מודה לך מקרב לב על יום מקסים שארגנת לנו בירושלים הסברת בדרך שונה ומעניינת מאוד את ירושלים המאוד מושכת כל משתתפי הטיול ללא יוצא מן הכלל נהנו ושיבחו בהצלחה, תודה ולהתראות!

  אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל

  כל הקבוצה ובראשם הנשיא ואשתו חזרו בהיי מטורף כולל כל היום יום שישי. הם לא מפסיקים לשבח ולמסור שהיה מצויין! היה טיול מאורגן למופת, סיפורים מרתקים, מקומות כביכול טריוויאלים אבל בכל אחד מהם ראינו משהו אחר שונה. אז תודה רבה רבה. שקד

  שקד ג, סמסונג ישראל

  תודה רבה!!. היה מוצלח מאוד והחברה מאוד נהנו והדרכתך הינה חלק אינטגראלי בהצלחת היום. מצפה לשיתוף פעולה נוסף בהמשך דרכנו!

  רותם ב.ד, אינטל

  היה מעולה! קון אמר לי שהיום היה ההילייט של הביקור. הוא ממש שיבח את זה שהחלטנו לצרף את דני. היה פנטסטי. תודה!

  אייל מ, משרד האוצר

  היה מוצלח מאוד, הפידבקים היו ממש טובים הן לגבי הסיור בתל אביב והן לסיור בירושלים… תודה. אלינור

  אלינור א, SAP

  תודה רבה רבה רבה על אתמול !!!! כולנו נהננו כולנו מאוד מאוד מאוד … שיהיה חג שמח, ריטה

  ריטה א, HPE

  הי דני.. שמעתי רק דברים טובים!. .. שלי.

  שלי א, HSBC

  היה טיול מהנה לירושלים. גם האורחים וגם אני (למרות שזו פעם שלישית שלי בסיור איתך) נהננו מאוד. תודה רבה. עדי

  עדי י, מוטורולה

  דני, רציתי להודות לך מקרב לב על יום שישי, אי אפשר היה לעשות סיור יותר מוצלח לג’ורג’ ממה שעשית. הארגון של היום, הידע ההיסטורי והארכיאולוגי, ובעיקר ההתלהבות.. עשו את היום פשוט חוויה מדהימה לכולנו, משהו שייזכר להרבה זמן (גם לי…)

  רפי פ, HPE

  שלום דני.. אני שמחה לספר לך שלאחר שעזבת אותנו המשכתי לשמוע התרשמויות מאד חיוביות מהמטיילים. יופי!!.. בהנחה שכל התוכניות של כולם ישאר ללא שינוי, אתם תפגשו במחזור השני של הטיול. גם אני רוצה!!!!!!!!!!

  ז. מ, משרד ראש הממשלה

  דני יקירי אנחנו עובדים ביחד כבר כמעט שלוש שנים, ואני שמחה מאד על האפשרות לומר לך כמה מילים. קודם ברמה האישית כיף לעבוד איתך!, אבל יותר חשוב מכך – הפידבקים שאני מקבלת מהקבוצות נהדרים – מקצועיות, חוש הומור והרבה סבלנות והקשבה. מאחלת לנו עוד שנים רבות של עבודה משותפת, רונית פורר המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית.

  רונית פ, המכון ללימודים מתקדמים, האוניברסיטה העברית

  דני היקר, פרופ’ בראוטבר כתב לי שההדרכה של הקבוצה של פרופ’ אוקסנברג הייתה מוצלחת ביותר. למרות שאנחנו מכירים שנים רבות זו רק הזדמנות נוספת להביע את ההערכה הרבה ולומר לך תודה מקרב לב. .. שנה טובה ומבורכת בכל טוב לך ולמשפחתך. להתראות אילת

  ד"ר אילת מזר, ירושלים

  תודה רבה על הסיור לאורחים שלנו, הם מאוד נהנו ובעיקר ציינו את ידיעותיך בארכיאולוגיה. בברכת שנה טובה ומאושרת, שרי

  שרי ל., חברת שורש

  בוקר טוב, אני מבקשת להודות לך על היענותך להזמנתנו לסיור עם משלחת הרבנים משיקגו.. הסיור אתך הותיר רושם עז על אורחינו והמפגש ייזכר כאחת מהנקודות החשובות בביקור זה. בברכה, שזלי

  שזלי כ, פדרציה יהודית שיקגו

  המון תודה על היום – אכן, האורחים מאוד מרוצים, וגם אנחנו!.

  ד"ר יניב דובר, בי"ס למנהל עסקים, האוניברסיטה העברית

  דני היקר, אני מעבירה לך אימייל שקיבלנו משני מנהלים מחברת Capgemini, בו הם מציינים את הרושם הבלתי נשכח מהסיור שערכת להם בירושלים לפני כשבועיים. זה מצטרף כמובן לחותם עז שהותיר הטיול המוצלח שנערך לפני כחודשיים במצדה וירושלים, בו הדרכת קבוצה גדולה…

  אפרת א, HPE

  שוב המון המון תודה. החבר׳ה נהנו מאוד והכל בזכותך! תודה על השירות המקצועי, המסור, והסבלני לאורך כל הדרך! עדי .

  עדי ד, אנדוצויס

  הי דני, תודה. היה יום מדהים!. .. תודה על חוויה נהדרת יובי

  יובי כ, אופטואקוסטיקס

  היי דני, יש לנו יום עמוס ולחוץ, אבל גם ארז וגם סרג׳יו מצאו את הזמן לבוא ולהגיד לי הבוקר שהיית מצוין. לא מפתיע אותי, בטח גם לא אותך, אבל בכל זאת חשוב להגיד. תודה, נהיה בקשר. אפרת

  אפרת א, קדנס

  דני תודה רבה על ההדרכה המעולה היום נהננו מכל רגע .. אני מעריך מאוד את יכולת ההדרכה שלך והתגובות של המשתתפים מעידות בעד עצמן להתראות בקרוב שקד

  שקד ב, מכון דיויס, האוניברסיטה העברית

  דני היקר! אני רוצה שוב להביע את תודתי ושביעות רצוני מהשירות המצוין שנתת השבוע בהדרכת אורחינו מחו”ל! אנו משקיעים משאבים רבים בקשר שלנו עם הרופאים והחוקרים, והביקור שלהם בישראל ובירושלים בפרט הוא גולת הכותרת. כשם שאנו דוגלים במצוינות בכל פן…

  לידיה א, בריינגיט

  דני שלום. קיבלת המון מחמאות על ההדרכה שלך. רבים טענו שהייתה זו ההדרכה הטובה ביותר של תגליות השנה (עד כדי כך!). . בברכה אורי דינור “תגליות – ארכיאולוגיה לכל”

  אודי ד, תגליות

  הי דני, חייבת לציין בפניך את שביעות רצונם \ התלהבותם של הניגרים מאופן ההדרכה שלך, סבלנותך והידע שלך. תודה וחג שמח

  הדר ר, ITWORKS

  הקבוצה של אשתי עלית מטיילת כבר ביחד למעלה מעשרים שנה ואני חושב שאני מיצג את כל חברי הקבוצה באמרי שעד היום לא זכינו להדרכה איכותית כפי שקיבלנו ממך בסיורנו בהרודיון. אני אישית עברתי בסיור זה חויה עמוקה כתוצאה מההמחשה העוצמתית…

  יעקב פ, תל-אביב

  שלום דני, ..אני רוצה להודות לך על יום מהנה ביותר, מעורר מחשבה, ומלמד. אני אומר זאת קודם כל בשמי ובשם אלינור, אבל התרשמתי שגם הילדים נתפסו לנושא. באמת לא הייתי משוכנע שאני בוחר נכון, ושהם יקבלו נושא כזה כתכנית מתאימה…

  דני ח, חיפה

  More Tours

  Font Resize
  Contrast