megiddo
private-tour-to-Nazareth-church-of-annunciation
nazareth-galilee
caesarea-arch-jump

למגידו, נצרת, וקיסריה

מגידו, נצרת וקיסריה: מארמגדון לעיר אדום

צפון מערב הכינרת הוא אזור הידוע ביופיו הפראי והטבעי, אך הוא גם נודע בעולם המערבי כזירת פעילותו של ישוע מנצרת. לאחר שגורש מעירו,  ישוע התישב בכפר נחום ובה ייסד דת חסד משיחית, הידועה יותר בשם – הנצרות. במאה הרביעית כפר נחום ואתרים אחרים לאורך הכינרת התקדשו ע”י הנצרות והפכו לכנסיות ומושא צליינות. כיום רוב האתרים הם שילוב של אתרי ארכיאולוגיה, קדושה, ותיירות.

מגידו / ארמגדון

megiddo-stablesמגידו היתה מיושבת כבר בתקופות פרה-היסטוריות, אך פרחה במיוחד בתקופת המקרא. היא היתה מיושבת לאורך כל תקופת הברונזה, וכן בימי ממלכת ישראל. החפירות במגידו התחילו עוד בראשית המאה ה20, וחשובות במיוחדת החפירות האמריקאיות בשנות ה30. בחפירות אלו נחשפו אורוות, ארמונות, חומות ושער העיר. בהתאם לתאור המקראי לפיו שלמה בנה את מגידו (מלכים א טו 15), החופרים טענו שמדובר באורוות שלמה. יתרה מכך, יותר מאוחר הארכיאולוג יגאל ידין מצא מתחמים דומים בתל חצור, והסיק שאכן התאור המקראי אמין.

מחקרים שנעשו מאז עירערו את התפיסה זו, וכיום מקובל שאת תקופת הזוהר של מגידו המקראית יש לייחס לממלכת ישראל.

בנוסף לכך למגידו תפקיד חשוב באחרית הימים לפי האמונה הנוצרית. הספר האחרון בברית החדשה המוקדש לנבואות אחרית הימים, קושר את הר מגידו (“ארמגדון”) לקרב המכריע בסוף הזמנים.

בסיור נבחן את הממצאים העיקריים בתל והדיונים הנוקבים על אמינות המקרא, וננסה להבין איך דוקא מגידו התפתחה כאתר מכריע בספרות הנוצרית האפוקליפטית.

נצרת

נצרת היתה כפר כה קטן במאה הראשונה לספירה שאפילו ההיסטוריון יוסף בן-מתתיהו, המתאר אתרים רבים בצפון הארץ, אינו טורח להזכירה. גם בברית החדשה נצרת משתקפת ככפר קטן וחסר חשיבות, עורף חקלאי של העיר ציפורי. אך בדיעבד נצרת היא מקום ילדותו של היהודי המשפיע ביותר על המין האנושי – ישוע. מאז המאה הרביעית לספירה נצרת היא אתר צליינות לעולם הנוצרי, ובמיוחד למתחם המקדש את ביתה של מרים (“כנסיית הבשורה”), וכנסיית בית המשפחה (“כנסיית סן יוסף”).

בסיור נבקר בשתי הכנסיות וננסה להעריך את הממצא הארכיאולוגי שנחשף בו. נשוטט גם בסמטאות העיר העתיקה של נצרת, ונבקר ב”כנסיית בית-הכנסת”, שם נתודע לממצאים מפתיעים.

קיסריה

נסיים את היום בביקור בנמל קיסריה, והערכת הממצאים. העיר, שנוסדה בשנת 22 לפנה”ס ע”י הורדוס, הפכה לעיר נמל מרכזית, ולבירתה של פרוביניקית סוריה-פלסטינה בתקופה הרומית המאוחרת. למרות אופיה הפאגאני היתה בה גם קהילה יהודית, וידועה במיוחד פעילותו של רבי אבהו. בימי הצלבנים נמל העיר הושמש מחדש וסביבתו בוצרה, אך תוך פחות מ20 שנה העיר נכבשה ע”י המוסלמים והוחרבה.

לאחר מאות שנים שהעיר היתה נטושה וכוסתה בחולות הים במאה ה19 העותמאנים יישבו באזור הנמל מוסלמים בוסנים. אך כל אדמות קיסריה נרכשו ע”י הברון רוטשילד, שגם ייבש את הביצות מצפון לעיר. מאז שנות השישים העיר העתיקה נחפרת על ידי מספר משלחות ארכיאולוגיות, ובתקציבים נדיבים מטעם קרן רוטשילד. בסיור נתרשם ממרכז המבקרים החדש בנמל, וננסה להעריך את אופיה של העיר בתקופות השונות.

נסיים בביקור בבית הכנסת העתיק שמצפון לקיסריה, שעבר שימור מוצלח, כמו גם מתחם השער הצלבני בו נחשפו לאחרונה ממצאים חדשים ומפתיעים.

לפרטים נוספים על סיור זה:

  הידעתם

  במגידו נחשפו 25 שכבות יישוב עוקבות, המעידות על חשיבות העיר במשך אלפי שנים. למרות זאת, בתקופה ההלניסטית העיר ניטשה, ויותר מאוחר אפילו שמה השתכח. למעשה עד היום לא התגלתה באתר כתובת המלמדת ומוכיחה שאכן זוהי מגידו העתיקה.

  הי דני היקר. אני מודה לך מקרב לב על יום מקסים שארגנת לנו בירושלים הסברת בדרך שונה ומעניינת מאוד את ירושלים המאוד מושכת כל משתתפי הטיול ללא יוצא מן הכלל נהנו ושיבחו בהצלחה, תודה ולהתראות!

  אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל

  כל הקבוצה ובראשם הנשיא ואשתו חזרו בהיי מטורף כולל כל היום יום שישי. הם לא מפסיקים לשבח ולמסור שהיה מצויין! היה טיול מאורגן למופת, סיפורים מרתקים, מקומות כביכול טריוויאלים אבל בכל אחד מהם ראינו משהו אחר שונה. אז תודה רבה רבה. שקד

  שקד ג, סמסונג ישראל

  תודה רבה!!. היה מוצלח מאוד והחברה מאוד נהנו והדרכתך הינה חלק אינטגראלי בהצלחת היום. מצפה לשיתוף פעולה נוסף בהמשך דרכנו!

  רותם ב.ד, אינטל

  היה מעולה! קון אמר לי שהיום היה ההילייט של הביקור. הוא ממש שיבח את זה שהחלטנו לצרף את דני. היה פנטסטי. תודה!

  אייל מ, משרד האוצר

  היה מוצלח מאוד, הפידבקים היו ממש טובים הן לגבי הסיור בתל אביב והן לסיור בירושלים… תודה. אלינור

  אלינור א, SAP

  תודה רבה רבה רבה על אתמול !!!! כולנו נהננו כולנו מאוד מאוד מאוד … שיהיה חג שמח, ריטה

  ריטה א, HPE

  הי דני.. שמעתי רק דברים טובים!. .. שלי.

  שלי א, HSBC

  היה טיול מהנה לירושלים. גם האורחים וגם אני (למרות שזו פעם שלישית שלי בסיור איתך) נהננו מאוד. תודה רבה. עדי

  עדי י, מוטורולה

  דני, רציתי להודות לך מקרב לב על יום שישי, אי אפשר היה לעשות סיור יותר מוצלח לג’ורג’ ממה שעשית. הארגון של היום, הידע ההיסטורי והארכיאולוגי, ובעיקר ההתלהבות.. עשו את היום פשוט חוויה מדהימה לכולנו, משהו שייזכר להרבה זמן (גם לי…)

  רפי פ, HPE

  שלום דני.. אני שמחה לספר לך שלאחר שעזבת אותנו המשכתי לשמוע התרשמויות מאד חיוביות מהמטיילים. יופי!!.. בהנחה שכל התוכניות של כולם ישאר ללא שינוי, אתם תפגשו במחזור השני של הטיול. גם אני רוצה!!!!!!!!!!

  ז. מ, משרד ראש הממשלה

  דני יקירי אנחנו עובדים ביחד כבר כמעט שלוש שנים, ואני שמחה מאד על האפשרות לומר לך כמה מילים. קודם ברמה האישית כיף לעבוד איתך!, אבל יותר חשוב מכך – הפידבקים שאני מקבלת מהקבוצות נהדרים – מקצועיות, חוש הומור והרבה סבלנות והקשבה. מאחלת לנו עוד שנים רבות של עבודה משותפת, רונית פורר המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית.

  רונית פ, המכון ללימודים מתקדמים, האוניברסיטה העברית

  דני היקר, פרופ’ בראוטבר כתב לי שההדרכה של הקבוצה של פרופ’ אוקסנברג הייתה מוצלחת ביותר. למרות שאנחנו מכירים שנים רבות זו רק הזדמנות נוספת להביע את ההערכה הרבה ולומר לך תודה מקרב לב. .. שנה טובה ומבורכת בכל טוב לך ולמשפחתך. להתראות אילת

  ד"ר אילת מזר, ירושלים

  תודה רבה על הסיור לאורחים שלנו, הם מאוד נהנו ובעיקר ציינו את ידיעותיך בארכיאולוגיה. בברכת שנה טובה ומאושרת, שרי

  שרי ל., חברת שורש

  בוקר טוב, אני מבקשת להודות לך על היענותך להזמנתנו לסיור עם משלחת הרבנים משיקגו.. הסיור אתך הותיר רושם עז על אורחינו והמפגש ייזכר כאחת מהנקודות החשובות בביקור זה. בברכה, שזלי

  שזלי כ, פדרציה יהודית שיקגו

  המון תודה על היום – אכן, האורחים מאוד מרוצים, וגם אנחנו!.

  ד"ר יניב דובר, בי"ס למנהל עסקים, האוניברסיטה העברית

  דני היקר, אני מעבירה לך אימייל שקיבלנו משני מנהלים מחברת Capgemini, בו הם מציינים את הרושם הבלתי נשכח מהסיור שערכת להם בירושלים לפני כשבועיים. זה מצטרף כמובן לחותם עז שהותיר הטיול המוצלח שנערך לפני כחודשיים במצדה וירושלים, בו הדרכת קבוצה גדולה…

  אפרת א, HPE

  שוב המון המון תודה. החבר׳ה נהנו מאוד והכל בזכותך! תודה על השירות המקצועי, המסור, והסבלני לאורך כל הדרך! עדי .

  עדי ד, אנדוצויס

  הי דני, תודה. היה יום מדהים!. .. תודה על חוויה נהדרת יובי

  יובי כ, אופטואקוסטיקס

  היי דני, יש לנו יום עמוס ולחוץ, אבל גם ארז וגם סרג׳יו מצאו את הזמן לבוא ולהגיד לי הבוקר שהיית מצוין. לא מפתיע אותי, בטח גם לא אותך, אבל בכל זאת חשוב להגיד. תודה, נהיה בקשר. אפרת

  אפרת א, קדנס

  דני תודה רבה על ההדרכה המעולה היום נהננו מכל רגע .. אני מעריך מאוד את יכולת ההדרכה שלך והתגובות של המשתתפים מעידות בעד עצמן להתראות בקרוב שקד

  שקד ב, מכון דיויס, האוניברסיטה העברית

  דני היקר! אני רוצה שוב להביע את תודתי ושביעות רצוני מהשירות המצוין שנתת השבוע בהדרכת אורחינו מחו”ל! אנו משקיעים משאבים רבים בקשר שלנו עם הרופאים והחוקרים, והביקור שלהם בישראל ובירושלים בפרט הוא גולת הכותרת. כשם שאנו דוגלים במצוינות בכל פן…

  לידיה א, בריינגיט

  דני שלום. קיבלת המון מחמאות על ההדרכה שלך. רבים טענו שהייתה זו ההדרכה הטובה ביותר של תגליות השנה (עד כדי כך!). . בברכה אורי דינור “תגליות – ארכיאולוגיה לכל”

  אודי ד, תגליות

  הי דני, חייבת לציין בפניך את שביעות רצונם \ התלהבותם של הניגרים מאופן ההדרכה שלך, סבלנותך והידע שלך. תודה וחג שמח

  הדר ר, ITWORKS

  הקבוצה של אשתי עלית מטיילת כבר ביחד למעלה מעשרים שנה ואני חושב שאני מיצג את כל חברי הקבוצה באמרי שעד היום לא זכינו להדרכה איכותית כפי שקיבלנו ממך בסיורנו בהרודיון. אני אישית עברתי בסיור זה חויה עמוקה כתוצאה מההמחשה העוצמתית…

  יעקב פ, תל-אביב

  שלום דני, ..אני רוצה להודות לך על יום מהנה ביותר, מעורר מחשבה, ומלמד. אני אומר זאת קודם כל בשמי ובשם אלינור, אבל התרשמתי שגם הילדים נתפסו לנושא. באמת לא הייתי משוכנע שאני בוחר נכון, ושהם יקבלו נושא כזה כתכנית מתאימה…

  דני ח, חיפה

  More Tours

  Font Resize
  Contrast