saint james cathedral entrance
cenacle
holy sepulchre processions
holy-sepulchre-tomb-of-jesus-facade

מסורות נוצריות בירושלים

מסורות נוצריות בירושלים: מהר ציון לכנסיית הקבר

ירושלים נחשבת לאחד המקומות הקדושים ביותר בעולם הנוצרי. בירושלים ישוע ערך את הסעודה האחרונה, בירושלים הוא הוצא בא למוות, ומירושלים הוא עלה חזרה השמימה לפי האמונה הנוצרית. הסיור הזה יתמקד במסורות נוצריות שהתפתחו בירושלים, ובמיוחד באזור שבין הר ציון לרובע הנוצרי.

אולם הסעודה האחרונה

cenacleלפי המתואר בברית החדשה ישוע מגיע לירושלים לקראת חג הפסח. הוא מחולל ניסים, מטיף כנגד השחיתות הכהנית, ועל קרבתה של אחרית הימים. בערב חג הפסח הוא עורך עם תלמידיו סעודה חגיגית, המקבילה לליל הסדר. אך במהלך שתיית היין הוא מצהיר כי היין מסמל את דמו, וכי המצה מסמלת את בשרו וקרבנו הקרב. מאז המאה ה14 לספירה המסורת הנוצרית מזהה את “אולם הסעודה האחרונה” בקומה שניה של מבנה בהר הציון. סגנון המבנה גותי קדום, ובתקופה הממלוכית הוא הוסב למסגד. בסיור נעריך את הממצאים וזיקתם לארועים המדוברים.

מקום תרדמת מרים והפנטקוסט

אף שהדבר אינו מתועד בברית החדשה, מסורת קתולית-נוצרית קובעת שמרים לא מתה, אלא נרדמה, ויותר מאוחר ישוע אסף אותה אליו למרומים. בראשית המאה העשרים הושלם מבנה מרשים המקדש מקום הרדמותה של מרים (הדורמציון). בקריפטה של הכנסייה מתחם עגול ובמרכזו פסל מרים הישנה. בתקרה תאור ישוע וידיו פרושות המצפה לאסוף אותה אליו. קומת הקרקע של הכנסייה מוקדשת לארוע אחר, שכן מתועד בברית החדשה – הפנטקוסט. לפי התאור בספר מעשי השליחים חמישים יום לאחר הפסח התכנסו השליחים ורוח הקודש גרמה להם לדבר לשונות רבות, ובכך לאפשר להם להפיץ את משנתו של ישו לעולם. בסיור ננתח את האיקונוגרפיה של האמנות הרבה המוצגת בכנסייה מיוחדת זו ומשמעותה.

ליד הכנסיה נציץ למתחם של הארמנים המקדש לפי מסורת מקומית את ביתו של הכהן הגדול, והמקום בו נחקר ישוע לפני שנמסר למשפט בידי הרומים.

קתדרלת סינט ג’ימס

בימי הצלבנים הארמנים נדחקו מכנסיית הקבר והתרכזו ברובע הדרום מערבי של העיר. בימי המלכה הצלבנית מליסנדה נבנתה באזור קתדרלת סינט ג’ימס המהוה הכנסיה המרכזית של הארמנים עד ימינו.

אף שהכנסייה סגורה רוב שעות היממה, ניכנס לחצר המרכזית בחזית הכנסיה ונספר את סיפורם המרתק של הארמנים בירושלים. הכנסיה עצמה מקדשת את זכרו של יעקב, אחיו של ישוע. לפי מסורת מקומית היא גם מחזיקה בשריד מקודש שלו.

דרך היסורים וכנסיית הקבר

holy-sepulchre-top-viewלאחר הפסקת צהריים קלה נעשה תצפית פנורמית של העיר העתיקה מעל גגות השוק, ולאחר מכן נלך לאורך חלקים מ”דרך היסורים”. לפי המסורת הנוצרית זהו הציר בו הלך ישוע לפני כאלפיים שנה לאחר שנידון למוות ע”י המושל הרומי. סופה של “דרך היסורים” בכנסיית הקבר, המקום המקדש מקום צליבתו, מותו, ותחייתו של ישוע.

זיהוי מקום הצליבה והקבורה של ישוע החל במאה הרביעית, וב335 נבנתה הכנסייה הראשונה מעל המתחם. מתחם זה עבר שינוים רבים במרוצת הדורות, וכיום הוא משקף בעיקר את השיפוצים בימי הצלבנים.

מאז המ19 החזקה של כנסיית הקבר נחלקת בן שש עדות נוצריות שונות. אנו נתרשם מהארכיטקטורה האקלקטית היחודית של המתחם, ננתח את האמנות הנוצרית שמוצגת בכנסייה, ונעקוב אחר טקס טיהור הקבר היומי המתרחש כבר מאות בשנים.

להזמנת סיור זה

הידעתם

בחזית כנסיית הקבר ישנו סולם שמאז אמצע המאה ה19 אסור להזיזו בשל מסמך מימי העותמאנים. הסולם מסמל את הסטטוס-קוו שנקבע מאז ימי עותמאנים, ועד היום כמעט ונותר ללא שינוים.

הי דני היקר. אני מודה לך מקרב לב על יום מקסים שארגנת לנו בירושלים הסברת בדרך שונה ומעניינת מאוד את ירושלים המאוד מושכת כל משתתפי הטיול ללא יוצא מן הכלל נהנו ושיבחו בהצלחה, תודה ולהתראות!

אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל

כל הקבוצה ובראשם הנשיא ואשתו חזרו בהיי מטורף כולל כל היום יום שישי. הם לא מפסיקים לשבח ולמסור שהיה מצויין! היה טיול מאורגן למופת, סיפורים מרתקים, מקומות כביכול טריוויאלים אבל בכל אחד מהם ראינו משהו אחר שונה. אז תודה רבה רבה. שקד

שקד ג, סמסונג ישראל

תודה רבה!!. היה מוצלח מאוד והחברה מאוד נהנו והדרכתך הינה חלק אינטגראלי בהצלחת היום. מצפה לשיתוף פעולה נוסף בהמשך דרכנו!

רותם ב.ד, אינטל

היה מעולה! קון אמר לי שהיום היה ההילייט של הביקור. הוא ממש שיבח את זה שהחלטנו לצרף את דני. היה פנטסטי. תודה!

אייל מ, משרד האוצר

היה מוצלח מאוד, הפידבקים היו ממש טובים הן לגבי הסיור בתל אביב והן לסיור בירושלים… תודה. אלינור

אלינור א, SAP

תודה רבה רבה רבה על אתמול !!!! כולנו נהננו כולנו מאוד מאוד מאוד … שיהיה חג שמח, ריטה

ריטה א, HPE

הי דני.. שמעתי רק דברים טובים!. .. שלי.

שלי א, HSBC

היה טיול מהנה לירושלים. גם האורחים וגם אני (למרות שזו פעם שלישית שלי בסיור איתך) נהננו מאוד. תודה רבה. עדי

עדי י, מוטורולה

דני, רציתי להודות לך מקרב לב על יום שישי, אי אפשר היה לעשות סיור יותר מוצלח לג’ורג’ ממה שעשית. הארגון של היום, הידע ההיסטורי והארכיאולוגי, ובעיקר ההתלהבות.. עשו את היום פשוט חוויה מדהימה לכולנו, משהו שייזכר להרבה זמן (גם לי…)

רפי פ, HPE

שלום דני.. אני שמחה לספר לך שלאחר שעזבת אותנו המשכתי לשמוע התרשמויות מאד חיוביות מהמטיילים. יופי!!.. בהנחה שכל התוכניות של כולם ישאר ללא שינוי, אתם תפגשו במחזור השני של הטיול. גם אני רוצה!!!!!!!!!!

ז. מ, משרד ראש הממשלה

דני יקירי אנחנו עובדים ביחד כבר כמעט שלוש שנים, ואני שמחה מאד על האפשרות לומר לך כמה מילים. קודם ברמה האישית כיף לעבוד איתך!, אבל יותר חשוב מכך – הפידבקים שאני מקבלת מהקבוצות נהדרים – מקצועיות, חוש הומור והרבה סבלנות והקשבה. מאחלת לנו עוד שנים רבות של עבודה משותפת, רונית פורר המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית.

רונית פ, המכון ללימודים מתקדמים, האוניברסיטה העברית

דני היקר, פרופ’ בראוטבר כתב לי שההדרכה של הקבוצה של פרופ’ אוקסנברג הייתה מוצלחת ביותר. למרות שאנחנו מכירים שנים רבות זו רק הזדמנות נוספת להביע את ההערכה הרבה ולומר לך תודה מקרב לב. .. שנה טובה ומבורכת בכל טוב לך ולמשפחתך. להתראות אילת

ד"ר אילת מזר, ירושלים

תודה רבה על הסיור לאורחים שלנו, הם מאוד נהנו ובעיקר ציינו את ידיעותיך בארכיאולוגיה. בברכת שנה טובה ומאושרת, שרי

שרי ל., חברת שורש

בוקר טוב, אני מבקשת להודות לך על היענותך להזמנתנו לסיור עם משלחת הרבנים משיקגו.. הסיור אתך הותיר רושם עז על אורחינו והמפגש ייזכר כאחת מהנקודות החשובות בביקור זה. בברכה, שזלי

שזלי כ, פדרציה יהודית שיקגו

המון תודה על היום – אכן, האורחים מאוד מרוצים, וגם אנחנו!.

ד"ר יניב דובר, בי"ס למנהל עסקים, האוניברסיטה העברית

דני היקר, אני מעבירה לך אימייל שקיבלנו משני מנהלים מחברת Capgemini, בו הם מציינים את הרושם הבלתי נשכח מהסיור שערכת להם בירושלים לפני כשבועיים. זה מצטרף כמובן לחותם עז שהותיר הטיול המוצלח שנערך לפני כחודשיים במצדה וירושלים, בו הדרכת קבוצה גדולה…

אפרת א, HPE

שוב המון המון תודה. החבר׳ה נהנו מאוד והכל בזכותך! תודה על השירות המקצועי, המסור, והסבלני לאורך כל הדרך! עדי .

עדי ד, אנדוצויס

הי דני, תודה. היה יום מדהים!. .. תודה על חוויה נהדרת יובי

יובי כ, אופטואקוסטיקס

היי דני, יש לנו יום עמוס ולחוץ, אבל גם ארז וגם סרג׳יו מצאו את הזמן לבוא ולהגיד לי הבוקר שהיית מצוין. לא מפתיע אותי, בטח גם לא אותך, אבל בכל זאת חשוב להגיד. תודה, נהיה בקשר. אפרת

אפרת א, קדנס

דני תודה רבה על ההדרכה המעולה היום נהננו מכל רגע .. אני מעריך מאוד את יכולת ההדרכה שלך והתגובות של המשתתפים מעידות בעד עצמן להתראות בקרוב שקד

שקד ב, מכון דיויס, האוניברסיטה העברית

דני היקר! אני רוצה שוב להביע את תודתי ושביעות רצוני מהשירות המצוין שנתת השבוע בהדרכת אורחינו מחו”ל! אנו משקיעים משאבים רבים בקשר שלנו עם הרופאים והחוקרים, והביקור שלהם בישראל ובירושלים בפרט הוא גולת הכותרת. כשם שאנו דוגלים במצוינות בכל פן…

לידיה א, בריינגיט

דני שלום. קיבלת המון מחמאות על ההדרכה שלך. רבים טענו שהייתה זו ההדרכה הטובה ביותר של תגליות השנה (עד כדי כך!). . בברכה אורי דינור “תגליות – ארכיאולוגיה לכל”

אודי ד, תגליות

הי דני, חייבת לציין בפניך את שביעות רצונם \ התלהבותם של הניגרים מאופן ההדרכה שלך, סבלנותך והידע שלך. תודה וחג שמח

הדר ר, ITWORKS

הקבוצה של אשתי עלית מטיילת כבר ביחד למעלה מעשרים שנה ואני חושב שאני מיצג את כל חברי הקבוצה באמרי שעד היום לא זכינו להדרכה איכותית כפי שקיבלנו ממך בסיורנו בהרודיון. אני אישית עברתי בסיור זה חויה עמוקה כתוצאה מההמחשה העוצמתית…

יעקב פ, תל-אביב

שלום דני, ..אני רוצה להודות לך על יום מהנה ביותר, מעורר מחשבה, ומלמד. אני אומר זאת קודם כל בשמי ובשם אלינור, אבל התרשמתי שגם הילדים נתפסו לנושא. באמת לא הייתי משוכנע שאני בוחר נכון, ושהם יקבלו נושא כזה כתכנית מתאימה…

דני ח, חיפה

More Tours

Font Resize
Contrast