qumran general view
hyrcania secret tunnel 2
hyrcania-general-view
tomb-of-abstomb-of-absalomalom

בעיקבות אוצרות מגילת הנחושת

בעקבות אוצרות מגילת הנחושת: קומראן, הורקניה וקברי הקדרון

מגילת הנחושת היא התגלית הארכיאולוגית המרתקת ביותר שנמצאה אי פעם בארץ-ישראל. היא נחשפה ב1952 במהלך סקר שיטתי של מערות באזור חירבת קומראן, ונפתחה על ידי ניסורה בצורה עדינה ומדויקת על ידי מנתח מח. בניגוד לכל שאר מגילות ים המלח, לא רק שהיא עשויה מחומר שונה ויקר, גם תוכנה יוצא דופן ומעורר דמיון הרפתקני. המגילה מתארת אוצרות אדירים של זהב, כסף, וכלי בית המקדש, המוטמנים ב60 נקודות הסלקה שונות. מגילה זו הסעירה את דמיונם של ארכיאולוגים ומחפשי אוצרות. מחקרים שונים נעשו בנסיון לאתר את אחד האוצרות שהמגילה מתארת אך עד היום לא התגלה אף אחד מהם. הסיור יתחיל בנקודת גילוי המגילה, ויעקוב אחר חלק מהחיפושים אחר האוצרות שהמגילה מתארת.

חירבת קומראן

בחורף של 1946 שני בדואים מצאו במערה הצופה על ים המלח 12 כדים. אחד מהם הכיל מגילות עתיקות, אשר זוהו כמגילות של כת “היחד”, כת יהודית מסתורית שחייתה באזור זה לפני כאלפיים שנה.

חיפושים אינטנסיבים נוספים איתרו סה”כ 11 מערות ובהם מגילות נוספות. ההנחה המקובלת היא שהמגילות נאספו ונוצרו ע”י קהילת ה”יחד” בקומראן, והוטמנו כאשר הרומים כבשו את המקום. ב1952, במרחק 2 ק”מ מקומראן אותה מערה ובה מגילה מנחושת אשר מתארת אוצרות אדירים. עד היום החוקרים נחלקים אם מדובר באוצרות אמיתיים או תאור מתרברב אך דמיוני של קהילת ה”יחד”. בסיור נתצפת על המערה ונבקר בקומראן. נשווה את כלל הממצא וננסה להעריך אם אוצרות מגילת הנחושת אכן אמיתיים. אבל אם הם כן אמיתיים – היכן הם?

מנהרות הורקניה

הורקניה היתה המצודה החשמונאית הראשונה שנבנתה במדבר יהודה, וכנראה משקפת את היציבות והעושר שצבר המלך החשמונאי יוחנן הורקנוס. יותר מאוחר הורדוס גם השתמש במתחם לכלוא את מתנגדיו, ובהורקניה אף קבר את בנו אנטיפטרוס, לאחר שחשד כי הוא בוגד בו (מלחמת א ח ב-ה). לאחר ביקור הנזיר הנודע סבאס במקום, בתקופה הביזנטית הפך המקום למנזר, אשר שימש עד המאה ה14. ב1923 התיישבו בו מחדש נזירים יווניים, אך הם נטשו אותו ב1939.

hyrcania secret tunnel 2בשנות ה60 של המאה ה20 איתר חוקר המגילות שתי מנהרות בבסיס הדופן הצפונית של הורקניה. הוא חפר אותן בצורה חלקית, והפסיק בשל העדר ציוד חפירה מתאים. הוא שיער שאולי המנהרה קשורה לאחת מנקודות ההטמנה של אוצרות המתוארת במגילת הנחושת:

בחרובא שבעמק עכור תחת המעלות הבואת למזרח אמות אריח ארבעין שדת כסף וכליה משקל ככרין שבעשרה KEN

בשנים 1999-2007 חשף אורן גוטפלד את המנהרות במלואם. אחת מהן הגיעה לעומק של כ50 מטר, והשניה לעומק של למעלה מ100 מטר (!).  אך לצערה של המשלחת שתי המנהרות היו ריקות.

האם אחד מאוצרות מגילת הנחושת הוטמן במנהרות אלו? אם כן, מה עלה בגורלו? ואם לא – למה שימשו המנהרות??

קברי הפאר בקדרון

tomb-of-abstomb-of-absalomalomנחל הקדרון מנקז את מי הגשמים והמעינות של אזור ירושלים לכיוון ירושלים. בחלקו שמול הר הבית נחצבו ונבנו קברים מפוארים בימי בית שני. על אחד מהם התגלתה כתובת המזהה את הקבר של אחת ממשפחות הכהנים המיוחסות ביותר בימי בית שני – משפחת חזיר (HEZIR). לפי אחת ממגילות ים המלח (4Q320) משפחה זו היתה אחראית על הפעלת הקרבנות בבית המקדש ביום הכיפורים (!). לצד קבר בני חזיר ישנו מונומנט חצוב בסלע שבמסורת היהודית שימש קברו של זכריה. צפונה להם מכלול נוסף של קבר ומונומנט בנוי מזוהה במסורת היהודית כ”יד אבשלום”, מצבת הקבורה אשר אבשלום הקים לעצמו ב”עמק המלך” (שמ”ב יח 18).

בשנות ה60 של המאה העשרים נעשתה חפירה סביב שני הקברים עד סלע היסוד על-ידי חוקר המגילות, ג’ון אלגרו. הוא סבר שיתכן ותחת הקברים הללו מוטמנים חלק מהאוצרות המתוארים במגילת הנחושת, ובמיוחד לאור נקודת הטמנה מספר 48, המתוארת כך:

תחת יד אבשלום מן הצד המערבי חפוור אמות שתין עסרה ככ80

“ככ” הוא יחידת משקל של כ26 ק”ג. הציפיה היתה לפיכך לגילוי של אוצרות במשקל כולל של כשני טון. ומה אכן התגלה??

להזמנת סיור זה

הידעתם

מגילת הנחושת מונה סה”כ 3282 כיכר כסף, 1280 כיכר זהב, 65 מטילי זהב, 619 כלי כסף וזהב, ו608 כלי חרס המכילים מטבעות. הערכות החוקרים הם כי מדובר באוצרות במשקל כולל של בן 58 ל174 טון.

הי דני היקר. אני מודה לך מקרב לב על יום מקסים שארגנת לנו בירושלים הסברת בדרך שונה ומעניינת מאוד את ירושלים המאוד מושכת כל משתתפי הטיול ללא יוצא מן הכלל נהנו ושיבחו בהצלחה, תודה ולהתראות!

אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל

כל הקבוצה ובראשם הנשיא ואשתו חזרו בהיי מטורף כולל כל היום יום שישי. הם לא מפסיקים לשבח ולמסור שהיה מצויין! היה טיול מאורגן למופת, סיפורים מרתקים, מקומות כביכול טריוויאלים אבל בכל אחד מהם ראינו משהו אחר שונה. אז תודה רבה רבה. שקד

שקד ג, סמסונג ישראל

תודה רבה!!. היה מוצלח מאוד והחברה מאוד נהנו והדרכתך הינה חלק אינטגראלי בהצלחת היום. מצפה לשיתוף פעולה נוסף בהמשך דרכנו!

רותם ב.ד, אינטל

היה מעולה! קון אמר לי שהיום היה ההילייט של הביקור. הוא ממש שיבח את זה שהחלטנו לצרף את דני. היה פנטסטי. תודה!

אייל מ, משרד האוצר

היה מוצלח מאוד, הפידבקים היו ממש טובים הן לגבי הסיור בתל אביב והן לסיור בירושלים… תודה. אלינור

אלינור א, SAP

תודה רבה רבה רבה על אתמול !!!! כולנו נהננו כולנו מאוד מאוד מאוד … שיהיה חג שמח, ריטה

ריטה א, HPE

הי דני.. שמעתי רק דברים טובים!. .. שלי.

שלי א, HSBC

היה טיול מהנה לירושלים. גם האורחים וגם אני (למרות שזו פעם שלישית שלי בסיור איתך) נהננו מאוד. תודה רבה. עדי

עדי י, מוטורולה

דני, רציתי להודות לך מקרב לב על יום שישי, אי אפשר היה לעשות סיור יותר מוצלח לג’ורג’ ממה שעשית. הארגון של היום, הידע ההיסטורי והארכיאולוגי, ובעיקר ההתלהבות.. עשו את היום פשוט חוויה מדהימה לכולנו, משהו שייזכר להרבה זמן (גם לי…)

רפי פ, HPE

שלום דני.. אני שמחה לספר לך שלאחר שעזבת אותנו המשכתי לשמוע התרשמויות מאד חיוביות מהמטיילים. יופי!!.. בהנחה שכל התוכניות של כולם ישאר ללא שינוי, אתם תפגשו במחזור השני של הטיול. גם אני רוצה!!!!!!!!!!

ז. מ, משרד ראש הממשלה

דני יקירי אנחנו עובדים ביחד כבר כמעט שלוש שנים, ואני שמחה מאד על האפשרות לומר לך כמה מילים. קודם ברמה האישית כיף לעבוד איתך!, אבל יותר חשוב מכך – הפידבקים שאני מקבלת מהקבוצות נהדרים – מקצועיות, חוש הומור והרבה סבלנות והקשבה. מאחלת לנו עוד שנים רבות של עבודה משותפת, רונית פורר המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית.

רונית פ, המכון ללימודים מתקדמים, האוניברסיטה העברית

דני היקר, פרופ’ בראוטבר כתב לי שההדרכה של הקבוצה של פרופ’ אוקסנברג הייתה מוצלחת ביותר. למרות שאנחנו מכירים שנים רבות זו רק הזדמנות נוספת להביע את ההערכה הרבה ולומר לך תודה מקרב לב. .. שנה טובה ומבורכת בכל טוב לך ולמשפחתך. להתראות אילת

ד"ר אילת מזר, ירושלים

תודה רבה על הסיור לאורחים שלנו, הם מאוד נהנו ובעיקר ציינו את ידיעותיך בארכיאולוגיה. בברכת שנה טובה ומאושרת, שרי

שרי ל., חברת שורש

בוקר טוב, אני מבקשת להודות לך על היענותך להזמנתנו לסיור עם משלחת הרבנים משיקגו.. הסיור אתך הותיר רושם עז על אורחינו והמפגש ייזכר כאחת מהנקודות החשובות בביקור זה. בברכה, שזלי

שזלי כ, פדרציה יהודית שיקגו

המון תודה על היום – אכן, האורחים מאוד מרוצים, וגם אנחנו!.

ד"ר יניב דובר, בי"ס למנהל עסקים, האוניברסיטה העברית

דני היקר, אני מעבירה לך אימייל שקיבלנו משני מנהלים מחברת Capgemini, בו הם מציינים את הרושם הבלתי נשכח מהסיור שערכת להם בירושלים לפני כשבועיים. זה מצטרף כמובן לחותם עז שהותיר הטיול המוצלח שנערך לפני כחודשיים במצדה וירושלים, בו הדרכת קבוצה גדולה…

אפרת א, HPE

שוב המון המון תודה. החבר׳ה נהנו מאוד והכל בזכותך! תודה על השירות המקצועי, המסור, והסבלני לאורך כל הדרך! עדי .

עדי ד, אנדוצויס

הי דני, תודה. היה יום מדהים!. .. תודה על חוויה נהדרת יובי

יובי כ, אופטואקוסטיקס

היי דני, יש לנו יום עמוס ולחוץ, אבל גם ארז וגם סרג׳יו מצאו את הזמן לבוא ולהגיד לי הבוקר שהיית מצוין. לא מפתיע אותי, בטח גם לא אותך, אבל בכל זאת חשוב להגיד. תודה, נהיה בקשר. אפרת

אפרת א, קדנס

דני תודה רבה על ההדרכה המעולה היום נהננו מכל רגע .. אני מעריך מאוד את יכולת ההדרכה שלך והתגובות של המשתתפים מעידות בעד עצמן להתראות בקרוב שקד

שקד ב, מכון דיויס, האוניברסיטה העברית

דני היקר! אני רוצה שוב להביע את תודתי ושביעות רצוני מהשירות המצוין שנתת השבוע בהדרכת אורחינו מחו”ל! אנו משקיעים משאבים רבים בקשר שלנו עם הרופאים והחוקרים, והביקור שלהם בישראל ובירושלים בפרט הוא גולת הכותרת. כשם שאנו דוגלים במצוינות בכל פן…

לידיה א, בריינגיט

דני שלום. קיבלת המון מחמאות על ההדרכה שלך. רבים טענו שהייתה זו ההדרכה הטובה ביותר של תגליות השנה (עד כדי כך!). . בברכה אורי דינור “תגליות – ארכיאולוגיה לכל”

אודי ד, תגליות

הי דני, חייבת לציין בפניך את שביעות רצונם \ התלהבותם של הניגרים מאופן ההדרכה שלך, סבלנותך והידע שלך. תודה וחג שמח

הדר ר, ITWORKS

הקבוצה של אשתי עלית מטיילת כבר ביחד למעלה מעשרים שנה ואני חושב שאני מיצג את כל חברי הקבוצה באמרי שעד היום לא זכינו להדרכה איכותית כפי שקיבלנו ממך בסיורנו בהרודיון. אני אישית עברתי בסיור זה חויה עמוקה כתוצאה מההמחשה העוצמתית…

יעקב פ, תל-אביב

שלום דני, ..אני רוצה להודות לך על יום מהנה ביותר, מעורר מחשבה, ומלמד. אני אומר זאת קודם כל בשמי ובשם אלינור, אבל התרשמתי שגם הילדים נתפסו לנושא. באמת לא הייתי משוכנע שאני בוחר נכון, ושהם יקבלו נושא כזה כתכנית מתאימה…

דני ח, חיפה

More Tours

Font Resize
Contrast